Artykuł sponsorowany Dokumenty niezbędne do rejestracji pojazdu z zagranicy

Dokumenty niezbędne do rejestracji pojazdu z zagranicy

Rejestracja pojazdów sprowadzonych z zagranicy wiąże się z koniecznością skompletowania dosyć obszernej dokumentacji. Ścieżka od momentu zakupu do wydania dowodu rejestracyjnego w Polsce jest dosyć długa. Brak jednego dokumentu może zniweczyć cały nasz wysiłek. Dlatego przygotowaliśmy specyfikację dokumentów, które będą niezbędne w przypadku chęci zarejestrowania kupionego pojazdu w Polsce.

Tablice rejestracyjne

Obowiązkiem kierowcy jest dostarczenie do Wydziału Komunikacji dotychczasowych tymczasowych tablic rejestracyjnych wydanych przez zagraniczny wydział. W przypadku braku tablic konieczne jest dołączenie do dokumentacji stosownego wniosku informującego o tym fakcie. Najczęściej dzieje się tak w przypadku aut, które są sprowadzane na lawecie.


Dowód zakupu pojazdu

To podstawowy dokument stwierdzający prawo do danego pojazdu. Najczęściej jest to umowa kupna-sprzedaży lub faktura. Istotny jest fakt, że przed złożeniem w Wydziale Komunikacji dokument musi zostać przełożony na język polski przez tłumacza przysięgłego. W przypadku pojazdów sprowadzonych z kraju, który nie należy do Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej czy EFTA konieczne będzie przetłumaczenie również dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu.

Rejestracja pojazdów spoza Wspólnoty Europejskiej wymaga przedstawienia dowodu odprawy celnej przywozowej.

Badanie techniczne

W teorii pojazd posiadający aktualne badanie techniczne nie wymaga ponownego sprawdzenia na polskiej stacji diagnostycznej. Niestety urzędnicy często odsyłają nowych właścicieli do Stacji Kontroli Pojazdów celem przeprowadzenia okresowego przeglądu. Może się tak zdarzyć jeżeli konieczne jest badanie uzupełniające, które ma na celu ustalenie brakujących danych technicznych pojazdu (np. data produkcji czy siła nacisku na osie).

Wniosek o rejestrację pojazdu

Wśród dokumentów niezbędnych do rejestracji auta nie może zabraknąć wniosku o rejestrację. Można go pobrać na stronie Wydziału Komunikacji lub bezpośrednio w urzędzie. Wraz z wnioskiem o rejestrację należy okazać dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu (o ile została wydana).

Podatek akcyzowy

Od 2016 roku nie obowiązuje już tzw. opłata recyklingowa. Trzeba jednak opłacić podatek akcyzowy. Jest on obliczany na podstawie wartości znajdującej się na dowodzie zakupu pojazdu. Wysokość akcyzy wynosi:

- 3,1% wartości auta w przypadku pojazdu o pojemności silnika poniżej 2000 cm3,

- 18,6% wartości auta, w przypadku pojazdu o pojemności silnika powyżej 2000 cm3.

Podatek akcyzowy opłacany jest w Urzędzie Celnym. Nowy właściciel musi dokonać wpłaty i złożyć uproszczoną deklarację wewnątrzwspólnotową (AKC-U) w ciągu 14 dni od daty nabycia pojazdu.

Uzupełnieniem dokumentacji, jaką należy przedstawić w Wydziale Komunikacji, jest oczywiście dowód tożsamości oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej.

Wiele osób, chcąc zaoszczędzić czas i mieć pewność w kwestii poprawnego wypełnienia dokumentów, zleca rejestrację pojazdu wykwalifikowanej firmie. Tego typu usługi świadczy m. in. Agencja celna Tadro-Sped, która zajmuje się procesem rejestracji pojazdów od ponad 20 lat. W takim przypadku oprócz wymienionych wyżej dokumentów niezbędne będzie również pełnomocnictwo, dzięki któremu nie trzeba rejestrować samochodu osobiście.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas