Artykuł sponsorowany Czym zajmują się agenci celni?

Czym zajmują się agenci celni?

Cło jest opłatą, którą państwo nakłada na wybrane towary importowane przez granice celne kraju. Opłata ta dotyczy również ładunków przewożonych tranzytem przez obszar celny państwa. Nad prawidłowością wszystkich tych czynności czuwają urzędnicy celni, którzy często myleni są z agentami celnymi. O ile Urząd Celny jest podmiotem państwowym, agencja celna to prywatne przedsiębiorstwo, które pośredniczy między klientem a urzędnikami. Jakie są podstawowe zadania agentów celnych?

Agencja celna- nieoceniona pomoc w zagranicznym obrocie handlowym

Mówiąc najprościej- agenci celni pomagają przedsiębiorstwom, które trudnią się importem i eksportem towarów zarówno na terenie Unii Europejskiej, jak i poza nią. Z usług takich firm korzystają także osoby prywatne, jednak w mniejszym zakresie. Agenci celni współpracują z urzędnikami celnymi, a do ich obowiązków należy:

  • dokonywanie zgłoszeń celnych oraz przygotowanie całej wymaganej dokumentacji
  • zapewnienie logistyki (zorganizowanie przeładunku towarów, ich magazynowanie), ??
  • obliczanie kwot należności za importowane towary,
  • przygotowanie dokumentacji związanej z podatkiem akcyzowym,
  • wypełnianie deklaracji Intrastat.

Jak informuje specjalista z agencji celnej „Amicus” - agenci kontrolują również legalność przewożonych towarów oraz zajmują się pośrednictwem w handlu pomiędzy krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Dlaczego warto korzystać z usług agencji celnej?

Agenci celni to wykwalifikowani specjaliści, których wyróżnia duża wiedza z zakresu importu i eksportu towarów oraz doświadczenie, które przydatne jest w kontaktach z podmiotami państwowymi. Agencje celne dysponują też dedykowanym oprogramowaniem komputerowym, które znacznie ułatwia i przyspiesza odprawę celną towarów. Decydując się na stałą współpracę z profesjonalistami, przedsiębiorcy nie muszą obawiać się o brak znajomości konkretnych przepisów prawnych i procedur, przez które trzeba przejść, by móc legalnie handlować w kraju importowanymi zza granicy produktami. To ogromna oszczędność czasu, który właściciele firm mogą przeznaczyć na ich rozwój.

Jak znaleźć dobrą agencję celną?

Na rynku funkcjonuje coraz więcej agencji celnych. Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto wybrać firmę z polecenia. Należy również zwrócić uwagę na szczegóły oferty danej agencji celnej. Najlepiej podjąć współpracę z firmą, którą wyróżnia pełna kompleksowość usług. Nie bez znaczenia jest również fachowa i uprzejma obsługa, która jest wyznacznikiem profesjonalnego podejścia agentów celnych do wykonywanych obowiązków.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas