Artykuł sponsorowany Czym są księgi rachunkowe?

Czym są księgi rachunkowe?

Księgi rachunkowe inaczej nazywa się pełnymi księgami. Jest to jedna z kilku możliwych form prowadzenia rachunków działalności gospodarczej. Jak sama nazwa wskazuje, w pełnych księgach rachunkowych notuje się wszystkie wydatki oraz przychody firmy, nawet te najmniejsze. Pozwala to na szczegółowe określenie płynności finansowej danej działalności, a także na planowanie przyszłych wydatków.

Kto musi prowadzić księgi rachunkowe?

Informacja o tym, kto jest zobowiązany do prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych, znajduje się w Ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, w artykule 2 tej ustawy. Są to kolejno:

  1. spółki handlowe i spółki cywilne,
  2. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki partnerskie, spółki jawne, przedsiębiorstwa otrzymane w spadku, w przypadku, gdy ich przychody w poprzedzającym roku osiągnęły lub przekroczyły próg 2 000 000 euro,
  3. jednostki organizacyjne działające na podstawie Prawa bankowego, przepisów o obrocie papierami wartościowymi, przepisów o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, przepisów o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych lub przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, bez względu na wielkość przychodów,
  4. gminy, powiaty, województwa i ich związki, ich jednostki oraz zakłady budżetowe, a także państwowe jednostki budżetowe,
  5. jednostki organizacyjne, niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek, o których mowa w punktach 1 i 2,
  6. oddziały i przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych,
  7. jednostki niewymienione wyżej, jeżeli otrzymują one na realizację zadań zleconych dotacje lub subwencje z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego lub funduszów celowych – od początku roku obrotowego, w którym dotacje lub subwencje zostały im przyznane.

Czy można prowadzić księgi rachunkowe dobrowolnie?

Podmioty, które nie zostały wymienione w art. 2 Ustawy o rachunkowości, mogą prowadzić księgi rachunkowe, jeżeli wyrażą taką chęć. W tym zakresie nie ma ograniczeń, nie ma również zakazu prowadzenia szczegółowej rachunkowości.

Tego typu dokumenty można prowadzić oraz przechowywać w postaci księgi tradycyjnej lub elektronicznej, przy wykorzystaniu odpowiedniego programu komputerowego.

Właściciel firmy, niezależnie od tego, czy ma obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg, może skorzystać z pomocy biura rachunkowego, które zajmie się kompleksową obsługą księgową jego działalności. Biuro Rachunkowe BILANS świadczy takie usługi na najwyższym poziomie, podchodząc indywidualnie do potrzeb każdego klienta.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas