Materiał Partnera Czym powinna charakteryzować się kasa fiskalna dla lekarza?

Czym powinna charakteryzować się kasa fiskalna dla lekarza?

Lekarze przyjmujący w prywatnych placówkach medycznych są zobowiązani do wystawiania paragonów za udzielenie pacjentowi podczas wizyty porad i zaleceń odnośnie np. leczenia konkretnych schorzeń. Do tego celu wykorzystywać powinni kasy fiskalne, które ze względu na charakterystykę użytkowania muszą być urządzeniami m.in. łatwymi w obsłudze. Czym jeszcze wyróżniają się kasy dla lekarzy?

Kiedy lekarz musi kupić kasę fiskalną?

Obowiązek rejestrowania wszystkich transakcji polegających na świadczeniu usług medycznych wprowadzony został w roku 2017. Jeśli działania w tym zakresie prowadzone są przez lekarza prywatnie, nie w ramach podpisanego wcześniej z NFZ kontraktu, to musi on każdą z wizyt zakończyć wystawieniem paragonu. W tym celu wykorzystuje się kasę fiskalną, która jest zatem wymagana przy świadczeniu wspomnianych usług dla pacjentów mających w tym wypadku jednocześnie status nabywcy.

Wraz z początkiem roku 2021 lekarze prowadzący tego typu działalność będą zobligowani do rejestrowania jej z użyciem tzw. kas online. Są one przydatne np. przy teleporadach, które udzielane są na odległość. W takiej sytuacji wystawiany jest e-paragon, czyli dokument w formie cyfrowej potwierdzający zapłatę za usługę medyczną. Należy przy tym pamiętać, że na zakup kasy fiskalnej lekarz może dostać ulgę. Istotny jest też zwrot podatku VAT. Można z niego uzyskać do 700 zł, co nierzadko stanowi znaczną część ceny kasy fiskalnej.

Jaka kasa fiskalna będzie najlepsza dla lekarza?

Prywatne gabinety lekarskie to przeważnie niewielkie pomieszczenia, w których specjalista musi umieścić wszystkie niezbędne przyrządy i narzędzia medyczne. Wpływa to również na ilość dostępnej wolnej przestrzeni na dodatkowe elementy wyposażenia. Z tego względu kasa fiskalna dla lekarza powinna być przede wszystkim dość kompaktowa. Dobrym pomysłem będzie zakup modelu mobilnego. Taki sprzęt znajdziemy w ofercie firmy Ras, która zajmuje się sprzedażą urządzeń fiskalnych.

Mobilna kasa jest niewielka, co w połączeniu z możliwością włączenia jej poza gabinetem sprawia, że sprawdzi się w przypadku lekarzy odbywających prywatne wizyty u pacjentów. Warto też zwrócić uwagę, czy interesujący nas model obsługuje realizację wspomnianych e-paragonów. Nowoczesne urządzenia fiskalne tego typu wyposażone są również w czytelne wyświetlacze. Znacząco usprawnia i ułatwia to korzystanie z kasy. Jeśli dodatkowo producent uwzględni w niej pojemny akumulator, to użytkowanie stanie się jeszcze wygodniejsze. Najlepsze modele nowoczesnych mobilnych kas fiskalnych są w stanie na jednym ładowaniu wydrukować nawet 2,5 tysiąca paragonów!

Opracowanie:

Ras

Częstochowa , Wilsona 8

Podziel się