Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o sprawozdaniach firm dla GUS?

Co warto wiedzieć o sprawozdaniach firm dla GUS?

Główny Urząd Statystyczny wymaga od firmy przygotowywania różnych sprawozdań, które pozwolą na tworzenie przez tę instytucję rozbudowanych analiz oraz raportów dotyczący stanu krajowej gospodarki. Zasady i podstawy prowadzenia badań statystycznych zostały zaś określone w ustawie o statystyce publicznej. Ustala ona między innymi organizację i tryb prowadzenia tychże badań oraz zakres związanych z nimi obowiązków.

Czym są sprawozdania dla GUS?

Rodzajów badań statystycznych jest kilka, a w ciągu roku każda firma aktualizuje różnego rodzaju informacje o prowadzonej działalności. Niektóre sprawozdania należy jednak prowadzić regularnie obowiązkowo, co określa ustawa o statystyce publicznej. Jeszcze inne badania są zaś przygotowywane po uprzednim wylosowaniu przez GUS określonej grupy firm. Wyróżnić można także badania dobrowolne. Co zaś ujmuje się w sprawozdaniu dla GUS?

Podmioty, które muszą przygotować badania statystyczne, są zobowiązane do udzielania i przekazania wyczerpujących informacji w takiej formie oraz w takim terminie, jaki został ustalony w danym programie. Samo sprawozdanie dla GUS przekazywane może być zarówno w formie pisemnej, jak i też elektronicznej. Obecnie wykorzystywany jest do ich tworzenia specjalny Portal Sprawozdawczy, z którego można też pobrać wnioski, formularze i inną wymaganą dokumentację.


Jak często wykonuje się badanie?

Niektórzy przedsiębiorcy są zobowiązani do przekazywania określonych informacji systematycznie np. raz w miesiącu, co kwartał lub raz w roku. Najczęściej są to producenci surowców, wyrobów o dużym znaczeniu ekonomicznym, a także żywności. Regularne sprawozdania najczęściej są zatem przygotowywane przez większe firmy. Nie oznacza to jednak tego, że małe i średnie podmioty gospodarcze są zwolnione całkowicie z prowadzenia sprawozdań. Tego typu firmy wybierane są okresowo do badania jako grupa reprezentatywna. Odmowa złożenia sprawozdania lub też udzielenia określonych informacji w spisie powszechnym może skończyć się zaś grzywną.

Warto również wiedzieć, że w przypadku korzystania z usług outsourcingu księgowego, to reprezentant firmy może w jej imieniu przygotować odpowiednie sprawozdanie dla GUS. Takie usługi oferuje biuro ATENA Anety Kolano, które specjalizuje się także w obsłudze kadrowo-płacowej (np. prowadzenie listy płac, obsługa pracowników), rachunkowej (m.in. prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, prowadzenie ryczałtu ewidencjonowanego) oraz w doradztwie finansowym.

Kto ma obowiązek złożenia sprawozdania GUS?

Sprawozdania dla urzędu statystycznego muszą przygotowywać wszystkie podmioty gospodarki narodowej. Zalicza się do niej osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, a także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Nie ma zatem znaczenia, czy firma rozlicza się na podstawie księgowości uproszczonej, czy też pełnej. Wyniki finansowe firmy oraz liczba zatrudnionych osób wpływa jednak na wspomnianą częstotliwość przeprowadzania badań i tworzenia sprawozdań. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas