Artykuł sponsorowany Charakterystyka audytu finansowego

Charakterystyka audytu finansowego

Dla większości z nas audyt finansowy ma negatywne zabarwienie. Okazuje się jednak, że audyt to narzędzie, którego zadaniem jest pomoc dla przedsiębiorcy. Badanie mające na celu potwierdzenie prawidłowości sprawozdania finansowego może uchronić właściciela firmy przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. W dzisiejszym artykule omówimy szczegółowo przebieg audytu finansowego w firmie.

Cel audytu finansowego

Głównym celem audytu finansowego jest weryfikacja, czy firma lub instytucja pod względem finansowym i marketingowym jest zarządzana w sposób prawidłowy. Audyt finansowy opiera się na szczegółowej analizie działania firmy. W wyniku przeprowadzonej analizy przedsiębiorca otrzymuje rekomendację zmian, które należy wprowadzić w celu poprawy efektywności funkcjonowania firmy. Warto podkreślić, że audyt finansowy jest jednym z ważniejszych elementów kontroli w firmie. Od stanu finansów w dużej mierze uzależniona jest kondycja danego przedsiębiorstwa oraz to, jak wyglądają jego perspektywy dalszego rozwoju.

Nie da się ukryć, że rolą audytu finansowego jest także wykrycie wszelkich nieprawidłowości w firmie. Pierwszym etapem jest dokładna analiza sprawozdania finansowego. Znalezione w nim nieprawidłowości często dopiero wywołują lawinę. Sprawozdanie finansowe niejednokrotnie maskuje zaniedbania oraz pomyłki pracowników na wszystkich szczeblach. Zdarzają się sytuacje, że błędy w sprawozdaniu są wynikiem celowego działania pracowników firmy. Dla właściciela jest to jasny sygnał, który zmusza go do podjęcia radykalnych działań.

Elementy składowe audytu finansowego

Audyt finansowy opiera się w dużej mierze na różnego rodzaju testach. Możemy tu wymienić przede wszystkim testy przeglądowe, testy zgodności oraz testy rzeczywiste. Celem testów przeglądowych jest ocena elementów systemu kontroli. Podczas testów audytor szacuje czy są one w ogóle wiarygodne.

Audyt finansowy może obejmować swoim zasięgiem kontrolę środków pieniężnych, rozrachunków oraz roszczeń, weryfikację funduszy specjalnych oraz kapitałów zasadniczych, jak również sprawdzenie systemu windykacji.

Podczas badania sprawozdania finansowego biegły rewident powinien sprawdzić system ewidencji, zbadać sposoby ewidencji operacji gospodarczych, zweryfikować poprawność prowadzenia ksiąg rachunkowych jak również sprawdzić procedury związane z podatkiem od towarów i usług.

Można powiedzieć, że to tylko wycinek prac, które musi wykonać biegły rewident w celu oceny prawidłowości sprawozdania finansowego.

Warto pamiętać, że na biegłym rewidencie spoczywa ogromna odpowiedzialność. Efektem jego pracy ma być ochrona przedsiębiorstwa przed ponoszeniem większych strat finansowych. Bardzo często od pracy biegłego rewidenta zależy dalszy los danej firmy i jej pracowników. Dlatego też wszystkie działania prowadzone w ramach audytu muszą charakteryzować się rzetelnością i sprawnością. Biegły rewident musi także posiadać umiejętność szybkiej oceny przetwarzanych danych.

Szukając biura audytorskiego, które wykona audyt finansowy w firmie, warto skorzystać z usług biegłego rewidenta Bogdana Greckiego. Kancelaria AUDYT, działająca od 2015 roku w Warszawie, gwarantuje rzetelność, sprawność i wysokie kompetencje, które są niezbędne w przypadku audytów prowadzonych w przedsiębiorstwach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas