Artykuł sponsorowany Różnice między księgowością pełną a uproszczoną

Różnice między księgowością pełną a uproszczoną

Różnice między księgowością pełną a uproszczoną polegają przede wszystkim na sposobie prowadzenia dokumentacji finansowej. Zarówno właściciele małych, jak i średnich firm muszą wybrać, na jaką formę prowadzenia księgowości zdecydować się dla swojego biznesu. W przypadku dużych firm dylemat ten nie występuje. Większość z nich jest zmuszona przez przepisy prawa do prowadzenia precyzyjnej pełnej księgowości. Jakie są jednak różnice między obiema formami księgowości i jakie mają zalety?

Na czym polega księgowość uproszczona i pełna?

O ile w przypadku dużych firm nie ma dylematu dotyczącego wyboru formy prowadzenia księgowości, o tyle właściciele małych i średnich przedsiębiorstw muszą zdecydować się i wybrać księgowość uproszczoną lub pełną.

Księgowość pełna to bardzo szczegółowy i precyzyjny rodzaj dokumentowania finansów. Jest dość skomplikowana i trudno prowadzić ją osobiście. Zajmują się tym profesjonalne kancelarie księgowe, które dysponują odpowiednią wiedzą i zasobami ludzkimi. Obowiązek prowadzenia księgowości pełnej mają spółki cywilne i handlowe, a także osoby fizyczne i spółki partnerskie, jeśli ich przychody netto za miniony rok obrotowy wynosiły równowartość 2 mln euro w walucie polskiej. Pełna księgowość umożliwia przede wszystkim wyliczenie podatku, który trzeba uiścić. Poza tym rozwiązanie to daje także dużo więcej możliwości – m.in. wnikliwe przeanalizowanie sytuacji panującej w przedsiębiorstwie. Dzięki prowadzeniu ksiąg handlowych można na bieżąco kontrolować sprawy finansowe przedsiębiorstwa, a także na podstawie zdarzeń z przeszłości prognozować przyszłość. Księgowość pełna pozwala najefektywniej zarządzać przedsiębiorstwem.

Księgowość uproszczona to natomiast działania skupiające się na gromadzeniu danych finansowych. Wiele osób decyduje się na prowadzenie jej samodzielnie, ponieważ jest to o wiele prostsza forma. Może przebiegać w trzech podstawowych formach – Księgą Przychodów i Rozchodów, Kartą podatkową, ryczałtem ewidencjonowanym. Warto jednak pamiętać, że wybierając księgowość uproszczoną, nie gwarantuje ona kompleksowego obrazu działań finansowych w firmie. Ciężko na jej podstawie zaplanować rozwój przedsiębiorstwa i przeprowadzić dokładną analizę finansową.

Dlaczego księgowość pełna to dobre rozwiązanie?

Księgowość uproszczona nie jest tak skomplikowanym działaniem, jak księgowość pełna i stanowi mniej kosztowne rozwiązanie. Można prowadzić ją samodzielnie bez pomocy biur rachunkowych. Należy jednak pamiętać, że taka forma nie mówi nic o stanie i kondycji finansowej firmy. Księgowość pełna daje natomiast całkowity obraz finansów przedsiębiorstwa i możliwość dalszej analizy. Taka forma wymaga jednak pomocy wykwalifikowanych osób.

Jak mówi księgowa z Kancelarii Finansowo - Księgowej LEX oferującej prowadzenie księgowości uproszczonej i pełnej: Księgowość pełna musi być prowadzona przez spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne, akcyjne, a także firmy, których dochód przekracza 2 mln euro w skali roku. Księgowość uproszczona to natomiast propozycja dla jednoosobowych działalności gospodarczych i niewielkich firm.

Decydując się na prowadzenie księgowości przedsiębiorstwa, należy skorzystać z oferty jedynie profesjonalnych kancelarii księgowych. Rzetelna obsługa przez wykwalifikowane księgowe to gwarancja udanej transakcji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas