Materiał Partnera 5 zalet powierzenia księgowość zewnętrznej firmie

5 zalet powierzenia księgowość zewnętrznej firmie

Każdy przedsiębiorca w różnych momentach prowadzenia firmy staje przed wyborem - własna księgowa czy też biuro rachunkowe. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety, jednak firmy coraz częściej decydują się na tzw. outsourcing księgowości, czyli powierzenie zadań księgowych zewnętrznej firmie. Jego główną zaletą jest redukcja kosztów, lecz to nie jedyne korzyści.

Własna księgowa

Posiadanie księgowej na etacie ma tę ogromną zaletę, że cała dokumentacja jest dostępna od ręki. Księgowością zwykle zajmuje się jedna osoba, co pozwala sprawniej monitorować stan finansów i szybciej wychwycić niepokojące tendencje. Jednak minusem tego rozwiązania są koszty. Własna księgowość to konieczność stworzenia etatu, zakup specjalistycznego oprogramowania oraz wydatki na jego aktualizację bądź też serwis. Znakomitą alternatywą jest więc powierzenie księgowości w ręce dobrego biura rachunkowego.5 zalet jakie daje outsourcing księgowości

Współpraca z dobrym biurem rachunkowym, takim jak MG Biuro Monika Gruszczyńska, niesie ze sobą wiele korzyści.

  • Redukcja kosztów - powierzenie finansów zewnętrznej firmie jest zwykle tańsze lub dużo tańsze niż księgowość na etacie. Oprócz wspomnianych wcześniej wydatków, przedsiębiorca nie musi martwić się rotacją pracowników, zwolnieniami lekarskimi, urlopami, nie ponosi też kosztów infrastrukturalnych (meble, komputery, oprogramowanie).
  • Odpowiedzialność za błędy - w przypadku księgowej na etacie, która nie posiada ubezpieczenia OC (a jest tak w większości przypadków), odpowiedzialność za błędy spada na pracodawcę. Może się to wiązać z kosztami finansowymi i prawnymi. W przypadku biura rachunkowego jest inaczej - bierze ono na siebie odpowiedzialność, również finansową.
  • Efektywność pracy - przekazanie opieki nad finansami i rachunkami zewnętrznej firmie pozwala skupić się na ważniejszych obszarach w firmie.
  • Pomocna, wykwalifikowana kadra - współpracując z biurem, masz również okazję skorzystać z wiedzy i doświadczenia wykwalifikowanych pracowników na różnych etapach prowadzenia firmy.
  • Kompleksowy zakres usług - biura rachunkowe oferują nie tylko usługi księgowe. W ich ofercie jest również m.in. obsługa kadrowa, obsługa płacowa, co się bardzo przyda zwłaszcza w przypadku dynamicznego rozwoju firmy.

Wybór biura rachunkowego

Tak ważną kwestię jak księgowość należy zlecić dla solidnego biura rachunkowego. Poznasz je przede wszystkim po opiniach innych klientów i doświadczeniu. Innym dodatkowym atutem jest atrakcyjna oferta cenowa, zwłaszcza, jeśli przedsiębiorca decyduje się na outsourcing księgowości głównie z powodu redukcji kosztów.

Opracowanie:

Podziel się