Artykuł sponsorowany Czym jest system HACCP?

Czym jest system HACCP?

Produkty żywnościowe jako szczególnie istotne dla codziennego funkcjonowania człowieka, a zarazem bardzo wrażliwe na wszelkie uszkodzenia, powinny być wytwarzane, przechowywane i dystrybuowane z zachowaniem wyjątkowej troski o bezpieczeństwo. W celu szczegółowej analizy możliwości wystąpienia różnych zagrożeń na którymkolwiek etapie obrotu żywnością – od fazy wczesnej produkcji aż do sprzedaży detalicznej – opracowano system HACCP

Czym jest HACCP

Rozwinięcie skrótu HACCP to Hazardous Analysis and Critical Control Point System, po polsku – System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli. Polega on na bardzo szczegółowym zbadaniu każdego etapu obrotu produktami żywnościowymi w danym zakładzie w celu zidentyfikowania i oszacowania wszelkich potencjalnych zagrożeń zdrowotnych i jakościowych, a następnie opracowania planu ich wyeliminowania lub zminimalizowania. System ten został opracowany przez NASA na przełomie lat 60. i 70., w 1975 zyskał aprobatę Światowej Organizacji Zdrowia, zaś w 1993 zaakceptowany przez Komisję Kodeksu Żywnościowego. W tym samym roku Unia Europejska wprowadziła dla wszystkich krajów członkowskich wymóg wdrażania tego procesu. Obecnie każdy podmiot gospodarczy, niezależnie od swojej wielkości zajmujący się produkcją oraz dystrybucją żywności zobowiązany jest do posiadania funkcjonującego systemu HACCP.

HACCP krok po kroku

Wdrożenie systemu HACCP w każdym ośrodku produkcji lub dystrybucji żywność opiera się na kilku niezmiennych etapach. Są to:

1. Zdefiniowanie zakresu systemu

2. Utworzenie zespołu HACCP

3. Stworzenie dokładnego opisu produktu żywnościowego wraz z jego wykorzystaniem

4. Stworzenie opisu procesu produkcji

5. Weryfikowanie opisu na linii technologicznej

6. Spisanie wszystkich zagrożeń zdrowotnych i środków kontroli

7. Określenie Krytycznych Punktów Kontroli

8. Oszacowanie na każdym KPK pożądanych parametrów docelowych i marginesu tolerancji (np. dopuszczalnej zawartości konkretnego składnika w danym produkcie)

9.    Stworzenie systemu monitorującego dla wszystkich KPK

10.  Opracowanie działań mających na celu korekcję zagrożeń

11.  Stworzenie procedury weryfikacji

12.  Stworzenie systemu dokumentacji procesu produkcji i dystrybucji

Zalety posiadana systemu HACCP

Poza faktem, że system HACCP jest prawnym wymogiem do legalnego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa w branży żywieniowej, jego posiadanie niesie za sobą kilka korzyści. Dzięki niemu wytwarzane produkty są lepszej jakości i bezpieczniejsze dla klienta, cały proces produkcji i dystrybucji lepiej zorganizowany, zaś pracownicy mają większą świadomość spoczywającej na nich odpowiedzialności za jakość produktu.

Szukasz rozwiązań do swojej firmy zgodnych z systemem HACCP? Zajrzyj na stronę firmy ASC, wiodącego producenta systemów chłodniczych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas