Artykuł sponsorowany Z których orzechów wyrabia się masła i kremy?

Z których orzechów wyrabia się masła i kremy?

Każdy wielbiciel orzechów prędzej czy później pokusi się o kulinarny eksperyment i sięgnie po słoiczek masła czy kremu orzechowego. Chociaż orzechowe smarowidła świetnie pasują do pieczywa oraz słodkich deserów, poszukiwacze nietypowych smaków dodają je również do mięs oraz grillowanych warzyw, tworząc niepopularne i intrygujące kompozycje. Które orzechy wykorzystuje się do przygotowywania past i kremów orzechowych? Zapraszamy do lektury.

Z czego robi się masło orzechowe?

Najpopularniejszym i najszerzej dostępnym wyrobem orzechowym, za którym przepadają nie tylko dzieci, ale także dorośli, jest masło orzechowe. Wbrew swojej utartej nazwie, smarowidło to nie posiada w składzie mleka, a wręcz przeciwnie, jest produktem w pełni roślinnymPasty orzechowe, bo tak brzmi prawidłowa, funkcjonująca w Polsce nazwa handlowa, wytwarzane są przede wszystkim z orzechów, których zawartość musi wynosić około 90%, a także z cukrów oraz olejów roślinnych (np. oleju bawełnianego, palmowego czy rzepakowego).

W przypadku klasycznego masła orzechowego bazą wyrobu są zawsze orzechy ziemne (orzechy arachidowe, fistaszki), a produkt może występować w formie gładkiego kremu lub chrupiącej pasty z kawałkami orzechów. Warto zaznaczyć, że najlepsze, a tym samym najzdrowsze masło orzechowe zawiera w swoim składzie wyłącznie fistaszki, przy czym smak tańszych, marketowych wyrobów poprawiany jest najczęściej za pomocą cukru trzcinowego i oleju palmowego, które po zjedzeniu mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

Pasty dla miłośników orzechów

Oprócz masła orzechowego na sklepowych półkach można znaleźć także pasty orzechowe, których smak został wzbogacony za pomocą różnego rodzaju dodatków lub które wyprodukowane zostały z innych, mniej popularnych bakalii. W przypadku nietypowych receptur (np. zawierających kokos, cynamon, wanilię czy nawet chili) do produkcji wyrobu wykorzystuje się najczęściej orzechy arachidowe, ponieważ stanowią one świetną, uniwersalną bazę, na której tle może odbić się wiele nietypowych nut smakowych. Innymi pastami, które cieszą się dużą popularnością, są m.in. masło pistacjowe, masło z orzechów laskowych czy pasta z orzechów nerkowca. W tej kategorii można znaleźć także wyroby z orzechów włoskich oraz z migdałów, a niezdecydowanym z pomocą śpieszą pasty, wyprodukowane z kliku różnych rodzajów orzechów.

Idąc za radą naszego rozmówcy - pracownika sklepu ze zdrową żywnością Nutura, niezależnie od preferowanego typu smarowidła zawsze należy sprawdzić, jaki skład oferuje produkt, po który zamierzamy sięgnąć. Abyśmy mogli w pełni cieszyć się smakiem ulubionych orzechów, najważniejszym wyznacznikiem podczas zakupu powinna być procentowa zawartość orzechów i naturalnych dodatków oraz brak szkodliwych wzmacniaczy smaku.

Z czego powstają słodkie kremy orzechowe?

Fani przekąsek w wersji na słodko powinni zainteresować się także kremami orzechowymi w różnych odsłonach. Producenci wyrobów z orzechów z roku na rok rozszerzają swoją ofertę kremowych smarowideł o kolejne kompozycje, łącząc kultową już bazę z orzeszków ziemnych ze smakiem dokładnie wyselekcjonowanych dodatków. Wśród wielu kombinacji można znaleźć kremy z wanilią, kremy kawowe czy nawet kremy z dodatkiem żurawiny i sezamu. Dzięki wykorzystaniu uniwersalnej podstawy z orzeszków ziemnych, wyroby te charakteryzują się najczęściej gładką konsystencją i aksamitnym smakiem, które świetnie sprawdzają się zarówno na pieczywie, jak i w różnego rodzaju deserach.

Do produkcji kremów orzechowych często wykorzystuje się także orzechy laskowe, które słyną z wyjątkowych wartości odżywczych i równie niepowtarzalnych walorów smakowych. Orzechy leszczyny stanowią idealną bazę dla słodkich kremów z dodatkiem kakao, wanilii, mleka czy karobu, a dzięki temu stają się ulubioną przekąską wszystkich małych oraz większych łasuchów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas