Materiał Partnera Tradycyjne wędliny nie tylko na polskim stole

Tradycyjne wędliny nie tylko na polskim stole

W polskiej tradycji wędliny obecne są wieków. Smakowite wyroby mięsne obecne były w kuchni szlacheckiej, mieszczańskiej oraz ludowej. Wszystko w zależności od zasobności portfela. Dziś wyroby mięsne wielu z nas je praktycznie codzienne, a w święta przygotowujemy wyjątkowe półmiski pełne tradycyjnych wędlin. Większość z nich nie jest dietetyczna, ale zachowując umiar można skosztować wiele smacznych kiełbas czy wędlin, które smakują wyśmienicie.

Tradycyjne wędliny

Choć w Polsce nie ma tak znanych szynek jak włoska prosciutto czy hiszpańska serrano to możemy poszczycić się pysznymi wędlinami tradycyjnymi. Rodzajów jest wiele i dlatego każdy znajdzie smak, który będzie mu odpowiadać. Kilka lat temu dużą popularność zyskała szynka konserwowa, która jest eksportowana za granicę, w tym między innymi do Stanów Zjednoczonych czy krajów Unii Europejskiej. Jednak obecnie coraz więcej polskich wyrobów jak kiełbasy, kabanosy czy szynki znajdują uznanie wśród coraz większej liczbie obcokrajowców. Powodem jest wyjątkowy smak, sposób przygotowania oraz zawartość mięsa, która w wielu wyrobach sięga ponad 60%. Jest w nich niewiele konserwantów oraz substancji pochodzenia chemicznego, które wpływają negatywnie na smak oraz wygląd wędlin. Tradycyjne produkty są wartościowe, ale przede wszystkim smaczne i zdrowe.

Jak odróżnić tradycyjną wędlinę?

Kilka lat temu zaczęły obowiązywać w Polsce przepisy unijne, które w przypadku wędlin są mniej restrykcyjne. Szczególnie jeśli chodzi o ilość zawartości mięsa, tłuszczów oraz innych czynników konserwujących. To oznacza, że wiele wędlin po prostu się popsuło, czyli straciło na swoich wartościach. Jednak w sklepach nadal możemy kupić tradycyjną szynkę, kiełbasę czy inne produkty wędliniarskie.

Dobre, tradycyjne wędliny zawierają dużą ilość mięsa i naturalnych przypraw. Co ważne ich pełen skład jest opisany na opakowaniach i każdy może go dokładnie przeczytać. Warto pamiętać, że w składzie mogą znajdować się konserwanty, jednak ich ilość jest ograniczona. Są one niezbędne dla bezpiecznego transportu żywności oraz uodparniają produkty na rozwój jadu kiełbasianego. W wędlinach przemysłowych, czyli wytwarzanych na większą skalę konserwantów jest znacznie więcej. Podobnie jest w przypadku przypraw, wody co znacznie zmniejsza ilość mięsa w takich produkcjach jak kiełbasa, szynka, salami czy kabanosy. Dlatego jeśli chcemy zjeść dobrą i wartościową wędlinę warto przeczytać etykietę i sięgnąć po tradycyjne wędliny.

Opracowanie:

Joanna sp.j

Szczecin , Letnia 12

Podziel się