Materiał Partnera Kiełbasa lisiecka czy krakowska? Którą wybrać?

Kiełbasa lisiecka czy krakowska? Którą wybrać?

Chętnie sięgamy po wyroby mięsne takie jak kiełbasy, szynki i pasztety. Pamiętajmy jednak, żeby zawsze zwracać uwagę na ich jakość. Wędliny powinny być wolne od sztucznych dodatków i konserwantów oraz zawierać jak najwięcej mięsa. Dlatego uważnie sprawdzajmy, co ląduje na naszych talerzach i wybierajmy tylko wędliny najwyższej jakości. Zastanawiasz się, czym różni się kiełbasa krakowska od lisieckiej?

W obecnych czasach zwracamy coraz większą uwagę na to, co jemy. Słusznie – rośnie nasza świadomość i chcemy odżywiać się zdrowo. Dlatego sięgajmy po wędliny od sprawdzonych, renomowanych producentów jak Zakład Przetwórstwa Mięsnego Wołex w Czernichowie, w województwie małopolskim. Firma jest uznanym producentem wędlin wyrabianych według tradycyjnych receptur. W jej ofercie znajduje się między innymi kiełbasa żywiecka, krakowska oraz lisiecka, która jest produktem regionalnym, certyfikowanym przez Unię Europejską. Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje kiełbasy? Podpowiadamy.

Kiełbasa krakowska

Kiełbasa krakowska tworzona jest z mięsa wieprzowego, głównie z szynki, z dodatkiem soli i przypraw. Wytwarzana była od XIX wieku w Krakowie. Obecnie poza Polską kiełbasa krakowska produkowana jest także w Austrii i Niemczech. Kiełbasa jest wędzona, a następnie parzona. Niektóre rodzaje kiełbasy krakowskiej są dodatkowo podsuszane w wędzarni opalanej drewnem. Kiełbasa krakowska znakomicie sprawdzi się na kanapkach.

Kiełbasa lisiecka

To wyjątkowy produkt regionalny, który wytwarzany jest z wysokiej klasy mięsa wieprzowego, przede wszystkim z szynki (85% składu). Kiełbasa lisiecka posiada kształt wianka, a jej zewnętrzna powłoka ma kolor ciemnobrązowy, który wnika z procesu naturalnego wędzenia. Jest lekko pomarszczona, lśniąca i sucha w dotyku. W jej składzie znajdziemy chude mięso, które nie może być konserwowane (jedynie schładzane), świeży czosnek, mielony biały pieprz i sól. Mięso peklowane jest przez 2 do 4 dni, a następnie dwukrotnie mielone i mieszane z przyprawami. Kolejny etap przyrządzania kiełbasy lisieckiej polega na wypełnieniu osłonki mięsem. Tak przygotowany wyrób jest wędzony i pieczony w tradycyjnej wędzarni palonej drewnem olchowym lub bukowym. Proces osuszania, wędzenia i pieczenia trwa parę godzin.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj kiełbasy smakuje nam najbardziej, zawsze dbajmy o jakość mięsnego wyrobu. Dlatego wędlinę kupujmy tylko u sprawdzonego producenta, który oferuje bogaty wybór pysznych i pozbawionych konserwantów wyrobów.

Podziel się