Materiał Partnera Co sprawia, że wędliny z wieprzowiny i drobiu od Masarni Urbanowskich cieszą się takim powodzeniem?

Co sprawia, że wędliny z wieprzowiny i drobiu od Masarni Urbanowskich cieszą się takim powodzeniem?

Zastanawiasz się, dlaczego kabanosy, salceson, szynka tradycyjna czy kiełbasa chłopska, pochodzące z Masarni Urbanowskich mają tak wyjątkowy smak i aromat? Czym produkcja wędlin w Zawidowicach różni się od innych? Chcesz wiedzieć, gdzie kryje się tajemnica? Przeczytaj tekst i dowiedz się, w jaki sposób powstają niepowtarzalne wędzonki i kiełbasa biała surowa.

W jaki sposób powstaje kiełbasa?

Jak powszechnie wiadomo, kiełbasa składa się ze zmielonego mięsa lub podrobów oraz ziół, umieszczonych w osłonce z jelita bądź tworzywa sztucznego. Gotowy produkt dostępny jest w postaci pęt lub kawałków. Wyrób ten można przygotowywać na wiele różnych sposobów. Kucharze szlacheccy musieli wykazywać się umiejętnością robienia kiełbas na 12 rodzajów, natomiast pańscy – aż na dwa razy tyle. Tradycyjny skład obejmuje przyprawy oraz solone mięso wieprzowe, które dla przedłużenia trwałości poddaje się wędzeniu, parzeniu lub – w przypadku krajów śródziemnomorskich, suszeniu, dzięki czemu powstają kabanosy (wieprzowe oraz drobiowe). Mianem kiełbasy można również określać wyroby garmażeryjno-wędliniarskie, w których zamiast mięsa wieprzowego użyto króliczego, wołowego, drobiowego lub jagnięcego, a nawet oślego. Szczególny przypadek stanowi wspomniana już kiełbasa biała, w której mięso znajdujące się w jelicie jest rozdrobnione i surowe albo parzone.

Smak kiełbasy pozostaje zależny w równej mierze od rodzaju samego mięsa, jak i proporcji domieszek i sposobu konserwacji – na przykład mocno podsuszana myśliwska, oferowana przez Masarnię Urbanowskich z Zawidowic, swój niepowtarzalny aromat zawdzięcza domieszce czosnku, jałowca oraz pieprzu, a ponadto długiemu wędzeniu w dymie olchowym. Biała surowa powstaje natomiast dzięki połączeniu najlepszego mięsa wieprzowego oraz rozdrabianego tuż przed rozpoczęciem produkcji czosnku, majeranku i pieprzu.

Na czym polega wędzenie?

Jedną z głównych czynności wykorzystywanych w produkcji mięsa jest wędzenie. Polega ono na długotrwałym przechowywaniu produktu – zarówno samego mięsa, jak i jego przetworów – w dymie pochodzącym z palonego drewna różnych gatunków, takich jak buk, olcha czy drzewa owocowe: jabłoń, grusza, śliwa. Wszystko zależy od tego, jaki cel chce się osiągnąć. Chodzi przede wszystkim o to, aby wyroby straciły wodę odpowiedzialną za ich szybsze psucie się. Cechą uboczną, ale pożądaną podczas procesu wędzenia jest zmiana koloru mięsa, a także jego smaku (na specyficzny, dymny) i innych właściwości. Masarnia Urbanowskich, dzięki ponad trzydziestoletniemu doświadczeniu na rynku oraz codziennemu, pełnemu zaangażowaniu w całkowicie ręczną produkcję oferuje mięso i wędliny najwyższej możliwej jakości, potwierdzonej przez stale rosnące grono klientów zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Wiele z produktów tej marki uhonorowano cennymi oznaczeniami „Kulinarnego Dziedzictwa”.

Opracowanie:

Masarnia Bronisław Urbanowski

Zawidowice 40b

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas