Artykuł sponsorowany Szerokie możliwości zastosowania jajek

Szerokie możliwości zastosowania jajek

Jajka w diecie zajmują szczególne miejsce, pasują idealnie do każdego posiłku: od śniadania, po kolację, a dodatkowo zaopatrują organizm w wiele cennych składników odżywczych. Mają również symboliczne znaczenia w wielu kulturach i zastosowanie edukacyjne, m.in. podczas zajęć z biologii i chemii. Są wykorzystywane w medycynie naturalnej, ekologicznych uprawach i przy produkcji leków przez koncerny farmaceutyczne.

Jajko w szkolnej stołówce

Jajka są obecne w szkolnych posiłkach od wielu lat, jednak gdy stanowią danie główne, bywają monotonne ─ a szkoda. Jajka przysługują się dużo bardziej odpowiedniemu wzrostowi najmłodszych niż np. dania mięsne i mają dużo bogatszy skład. Jak sprawić, aby dzieci z chęcią zjadały zawartość talerza, na którym jest jajko? Jajko sadzone można zastąpić jajkiem zapiekanym z awokado. Wystarczy przekroić owoc i wyjąć z niego pestkę, a w jej miejsce wbić jajko i zapiec w 180 stopniach, na koniec posypując, np. świeżą natką pietruszki. Można też zainspirować się kuchnią innych kultur i podać szakszukę, która będzie się dzieciom kojarzyła z pizzą, a przyrządzona może być w nieskończonych wariacjach, dzięki czemu szybko się nie znudzi. Niezłym pomysłem będzie również podanie dzieciom curry z jajkami. To jedynie kropl w morzu możliwości. Nie zapominajmy, że szkoła ma uczyć, rozwijać i inspirować nie tylko podczas zajęć dydaktycznych. Wiadomo jednak, że aby jajka spełniały swoją rolę i dostarczały dzieciom wartości odżywczych, powinny być dobrej jakości. Warto więc pomyśleć nad hurtowym zakupem jaj ze sprawdzonej hurtowni, na przykład Jajo FH z Koszalina. Pamiętajmy jednak, żeby nie wyrzucać pestek od awokado i skorupek od jajek, które mogą znaleźć zastosowanie w szkolnych laboratoriach.

Jak zaszczepić w dziecku chęć do nauki?

Naukowe zacięcie warto szczepić u dzieci już od najmłodszych lat. Tłumaczenie prostych reakcji chemicznych i biologicznych przedszkolakowi, może wpłynąć na jego późniejsze zaangażowanie i łatwiejsze zrozumienie przedmiotów ścisłych. Pomysły na takie aktywności, dla przedszkolaka i na wczesnoszkolnym etapie nauczania, są tanie i łatwe do przeprowadzenia, a do ich realizacji wystarczą jajka i kilka drobiazgów, które z pewnością każdy ma w domu pod ręką.

Do pierwszego z eksperymentów wystarczą dwie szklanki, kilka łyżek soli i dwa jajka. Jedno wkładamy do solanki, drugie do zwykłej wody i na przykładzie tłumaczymy dzieciom, że woda dzięki soli jest gęstsza, dlatego jajko się nie topi. Drugi z kolei wymaga jedynie naczynia, octu i oczywiście jajka. Jajko zalewamy octem, czekamy 2 dni, (dlatego warto zadać to dzieciom do domu, aby mogły obserwować cały proces), dwa dni później skorupka ulega rozpuszczeniu, zmywamy jej resztki pod bieżącą wodą i mamy miękką „piłeczkę kauczukową”, jednak nie powinno się nim rzucać ze zbyt dużym naciskiem, gdyż może pęknąć. Taki eksperyment ukazuje nie tylko sam proces rozpuszczania skorupki. Poszerza również wiedzę w dziedzinie biologii, ponieważ dzięki temu można zobaczyć, jak wygląda jajko przed rozbiciem od wewnątrz.

Jajka mogą nam też ułatwić sprawę przekonania dzieci do regularnego i dokładnego mycia zębów. Do tego potrzebujemy dwóch jaj, z których jedno nacieramy pastą do zębów oraz dwóch szklanek wypełnionych octem. Oznaczamy jedną ze szklanek, aby móc je później rozróżnić i wrzucamy jajka do szklanek. Po godzinie pokazujemy dzieciom, że skorupka z pastą się nie zmieniła, ta bez niej natomiast zaczęła się rozpuszczać. Jednak nie wyjmujemy ich jeszcze, bo po kolejnych dwóch godzinach możemy pokazać najmłodszym, że jedno mycie zębów nie uchroni ich na zawsze przed próchnicą.

Istnieje jednak dużo więcej możliwości wykorzystania jajek podczas prowadzenia zajęć edukacyjnych. Nieco starszym dzieciom można pokazać, jak zrobić płynną odżywkę do kwiatów e skorupek lub wykorzystać po prostu skruszone skorupki zakopując je w ziemi. Ten eksperyment można połączyć z obserwacją rozwoju sadzonki awokado w różnych warunkach ─ przydadzą nam się tutaj „odpadki” ze stołówki w postaci pestek i skorupek. Dzięki temu dodatkowo uczymy nasze pociechy, jak wykorzystać odpady, czyli podstaw ekologii.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas