Artykuł sponsorowany Niedoceniana serwatka naturalna

Niedoceniana serwatka naturalna

Serwatka naturalna to produkt uboczny w procesie produkcyjnym serów. Z tego powodu często jej rola w diecie jest niedoceniana. Okazuje się, że zupełnie bezzasadnie. W tym artykule dowiecie się w jaki sposób powstaje serwatka naturalna. Ponadto przeanalizujemy jej skład i sprawdzimy, jak poszczególne składniki tego produktu wpływają na nasz organizm.

Jak powstaje serwatka?

Serwatka powstaje podczas produkcji serów. Mleko używane w tym procesie zsiada się pod wpływem działania podpuszczki i bakterii kwasu mlekowego. W wyniku tego tworzy się w nim tzw. część stała. Składa się ona głównie z kazeiny oraz tłuszczu. Jest ona następnie oddzielana od powstającej płynnej serwatki. Producenci serów stosują podział na serwatkę podpuszczkową i kwaśną, która jest efektem ubocznym produkcji twarogów. Serwatka podpuszczkowa powstaje w procesie wytwarzania serów twardych i miękkich.

Skład serwatki

Serwatka jest bogatym źródłem protein, które zawierają duże ilości aminokwasów czyli związków organicznych niezbędnych w procesie żywienia. Są one w całości wchłaniane do krwioobiegu. Zawartość protein w serwatce jest wyższa aniżeli w przypadku jaj kurzych.

Ważnym składnikiem serwatki jest również laktoza. Sprzyja ona rozwojowi flory bakteryjnej. Ma pozytywny wpływ na układ trawienny regulując jego pracę. Bakterie tworzące florę jelitową mnożą się podczas przerabiania laktozy w kwas mlekowy. To znacznie poprawia szybkość trawienia pokarmów i chroni przed procesami gnilnymi. Wielu dietetyków podkreśla, że cukier mlekowy wspomaga wchłanianie wapnia, co ma pozytywny wpływ na nasze zęby i kości.

Bogata w witaminy i składniki mineralne

W serwatce stwierdzono występowanie witamin z grupy B (B1, B2, B6 i B12). Ponadto zawiera ona kwas pantotenowy. Jego niedobór w organizmie może prowadzić do biegunki, stanów zapalnych skóry, siwienia i wypadania włosów, a nawet zahamowania wzrostu. Serwatka jest doskonałym źródłem biotyny czyli witaminy H. Jak wykazują badania wypicie 1 litra słodkiej serwatki pokrywa w 33% zapotrzebowanie na witaminy B1, B2,B12 i biotynę, w 66% na kwas pantotenowy oraz w 80% na witaminę B2.

„Nie można zapominać, że serwatka jest także wartościowym źródłem wapnia, dzięki czemu chroni kości przed osteoporozą. Ponadto jest bogata w pierwiastki takie jak fosfor, jod, wapno oraz sód.” – przekonuje Janusz Bielski, właściciel firmy zajmującej się sprzedażą artykułów mleczarskich. Spożycie 1 litra serwatki pokrywa ok. 66% zapotrzebowania organizmu na wapń.

Produkty mleczarskie powinny stać się ważnym elementem naszej diety. Warto wprowadzić do jadłospisu serwatkę naturalną, która, będąc de facto produktem ubocznym produkcji serów, jest bogatym źródłem witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas