Materiał Partnera Na czym polega tłoczenie soków?

Na czym polega tłoczenie soków?

Jedną z metod uzyskiwania naturalnych soków owocowych jest tłoczenie. Jest to rozwiązanie ekologiczne i dające możliwość wyprodukowania soku pozbawionego konserwantów czy wszelkiego rodzaju ulepszaczy smaku i aromatu. Nie są to jednak jedyne zalety takiej metody. Jakie dokładnie jeszcze atuty ma zatem tłoczenie soków owocowych i w jaki sposób się je przeprowadza?

Jak przygotowuje się soki tłoczone?

Do produkcji naturalnego soku niezbędne są przede wszystkim owoce. Powinny być one świeże i pochodzić od sprawdzonego dostawcy. Dobrym rozwiązaniem jest wybór lokalnych sprzedawców owoców, którzy gwarantują wysoką jakość oferowanych produktów. W przypadku soków tłoczonych najczęściej wykorzystywane są jabłka. Aby zrobić z nich pożywny i zdrowy sok, należy poddać je dokładnemu myciu. W tym celu owoce umieszczane są w specjalnej maszynie, która opłukuje je z zanieczyszczeń znajdujących się na ich powierzchni. Tak działa m.in. Tłocznia u Mazurkiewiczów.

Po umyciu następuje mechaniczne rozdrabnianie. Tworzy się w ten sposób pulpę, która następnie trafia na specjalne przekładki. Tam zakrywa się ją tkaniną filtrującą, a następnie poddaje działaniu prasy. Wyciska ona sok z rozdrobnionych owoców, powodując nacisk nierzadko o sile nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu ton. Kolejnym etapem produkcji soków tłoczonych jest ich przelewanie do zbiornika znajdującego się przy tzw. pasteryzatorze. Jak sama nazwa wskazuje, służy on do pasteryzacji, czyli podgrzania produktu w celu jego konserwacji. Tak przygotowany sok tłoczony jest gotowy do spożycia – jakie ma zalety?

Czy soki tłoczone są w pełni naturalnymi produktami?

Obecnie w sklepach oferowane są najczęściej produkty przetworzone, w których składzie znajdziemy wiele dodatkowych wspomagaczy smaku i aromatu. Mogą być to przy dłuższym spożywaniu wyroby negatywnie wpływające na nasze zdrowie. Dobrze jest zatem postawić na soki tłoczone, które składają się wyłącznie z owoców. Nie dodaje się do nich wody, cukru czy konserwantów – po tłoczeniu i pasteryzacji trafiają one do opakowań, po czym są dystrybuowane np. w sklepach.

Są to zatem w pełni naturalne produkty, dzięki czemu charakterystyczny pozostaje ich smak. Jest on bogaty i wyrazisty, co niewątpliwie świadczy o wysokiej jakości soku. Zaletą tłoczenia jest również zachowanie witamin. Soki produkowane w ten sposób są pełne cennych składników odżywczych, które dostarczymy organizmowi wraz ze spożyciem naturalnych produktów. Warto przy tym pamiętać, że mogą być one przygotowane z różnych owoców, a nawet warzyw – można w ten sposób stworzyć swoje niepowtarzalne kompozycje soków tłoczonych!

Opracowanie:

Tłocznia u Mazurkiewiczów Janusz Mazurkiewicz

Żelisławice , Piastów 88

Podziel się