Artykuł sponsorowany Mączka rybna - czym jest i czy warto ją stosować?

Mączka rybna - czym jest i czy warto ją stosować?

Mączka rybna jest popularnie wykorzystywanym źródłem bardzo wartościowego białka, ponieważ nadaje się bardzo dobrze dla żywienia drobiu i trzody. Jest to również często wykorzystywany składnik wielu mieszanek paszy, szczególnie tych pochodzenia zwierzęcego. Poza białkiem, dostarcza ona zwierzętom spore ilości łatwo przyswajalnych aminokwasów.

Czym jest mączka rybna

Mączka rybna jest surowcem, który często wykorzystywany jest do produkcji pasz. Jest źródłem bardzo wartościowego białka. Mączkę rybną otrzymujemy podczas procesu proszkowania surowców z przetwórstwa rybnego, całych ryb, a nawet i krewetek. W praktyce, najczęściej możemy spotkać się z mączkami czysto łososiowymi lub mieszanymi z kilku gatunków ryb, najczęściej takich jak: pstrąg, makrela, śledź, szprot, flądra czy łosoś. Mączka rybna jest bardzo cenionym komponentem w procesie produkcji pasz dla zwierząt hodowlanych, głównie mowa tu o drobiu oraz trzodzie chlewnej. Doskonała wartość odżywcza mączki rybnej wynika z wysokiej zawartości aminokwasów, egzogennych, takich jak metionina, treonina, lizyna, tryptofan oraz arginina. Zastosowanie mączki rybnej najczęściej gwarantuje wysokie tempo wzrostu oraz efektywne wykorzystanie paszy przez zwierzęta. Jeśli chcemy zakupić mączkę rybną, powinniśmy skorzystać z usług doświadczonej i profesjonalnej firmy, takiej jak np. Rolpako sp. z o.o. Pphu, której specjalizacją jest m.in. produkcja mączki rybnej. Jeśli nie kupimy mączki bezpośrednio u jej producenta, może się okazać że zostaliśmy najzwyczajniej w świecie oszukani.

Zalety stosowania mączki rybnej

Jak już zostało wspomniane wyżej, mączka rybna jest źródłem pełnowartościowego oraz lekkostrawnego białka, którego wartość odżywcza zdecydowanie wyróżnia się na tle innych mączek pochodzenia zwierzęcego. Mączka ta jest szczególnie bogata w cenne składniki mineralne, takie jak fosfor, wapń i selen. Nie zawiera zbyt dużej ilości tłuszczów, co przekłada się na lepszy smak mięsa zwierząt karmiących paszami z dodatkiem mączki rybnej.

Jak przebiega produkcja mączki rybnej?

Produkcja tego surowca składa się z następujących etapów: obróbka w wysokiej temperaturze, prasowanie, suszenie, mielenie. Działanie na surowiec wysoką temperaturą ma niezwykle ważne znaczenie, ponieważ pozwala na eliminację szkodliwych drobnoustrojów, takich jak np. salmonella. Pozwala również na usunięcie nadmiaru tłuszczu, jak i wody. Podobne znaczenie w tym zakresie ma prasowanie, a mielenie pozwala na rozdrobnienie zbyt dużych elementów kostnych, znajdujących się w materiale. Do wyprodukowania jednej tony mączki potrzebne jest przetworzenie nawet do 5 ton ryb, skąd uzyskujemy białko.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas