Artykuł sponsorowany Dlaczego warto jeść ryby?

Dlaczego warto jeść ryby?

Jeszcze kilka lat temu ryba co piątek gościła na naszych stołach. Dziś tradycja ta jest już coraz rzadziej kultywowana. Odpowiadają za to liczne zmiany, jakie zaszły w świadomości społecznej – obecnie tylko nieliczni wierni dotrzymują postów narzuconych przez kościół katolicki. Ponadto wielu klientom ryba kojarzy się jako produkt problematyczny w przygotowaniu i jedzeniu. Wolimy zastąpić ją gotowymi paluszkami rybnymi, które z wartościowym rybim mięsem nie mają za wiele wspólnego. Jak się przekonać do częstszego spożywania ryb? Dlaczego warto to zrobić?

Jak rybie mięso wpływa na nasze zdrowie?

Japończycy i Skandynawowie spożywają rocznie od 40 do nawet 65 kilogramów ryb.  Dla porównania statystyczny Polak zjada tylko 12  kilogramów rybiego mięsa i owoców morza. To ogromna różnica, którą od lat starają się wyrównać polscy dietetycy, zachęcając rodaków do spożywania ryb przynajmniej dwa razy w tygodniu. Dlaczego to tak ważne? Ryby są cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne dla naszego organizmu.

Substancje te usprawniają pracę mózgu oraz wpływają pozytywnie na cały układ krążenia. Ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć nienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego trzeba dostarczać je wraz z pożywieniem. A tak się składa, że rybie białko jest najbardziej kompatybilne z białkiem człowieka, przez co jest doskonale przyswajane przez komórki naszego ciała. Wraz z białkiem dostarczamy do ustroju również wapń – budulec zębów i kości.

Ryba jak woda – urody doda!

W rybach, szczególnie tych morskich, znajduje się selen. To silny antyoksydant, który spowalnia procesy starzenia się organizmu oraz chroni przed rozwojem nowotworów. Panie, które chcą zachować młodość i elastyczność swojej skóry na długie lata, powinny wprowadzić ryby do swojego dziennego menu. Dietę rybną stosuje sama Victoria Beckham, która słynie z nieprzemijającej urody, mimo że dobija już do 50.

Jak sama przyznaje, nie ma dnia, by w jej jadłospisie nie gościł łosoś. Dlaczego właśnie łosoś? Jest bogaty we wspomniane już kwasy omega-3 oraz witaminy A i C, które są odpowiedzialne za zdrowy i promienny wygląd naszej skóry. Warto wspomnieć też o tym, że dieta rybna jest niskokaloryczna, a więc pomaga utrzymać wagę ciała na optymalnym poziomie.

Jakie ryby warto jeść?

Jak informuje kucharz ze znakomitej restauracji Rybakówka - ryby możemy podzielić na morskie i słodkowodne. Najważniejsze, by unikać produktów mocno przetworzonych, a wybierać ryby świeże ze sprawdzonych hodowli. Wśród najbardziej polecanych przez dietetyków ryb można wymienić: łososia, pstrąga, makrelę, śledzia, dorsza, halibuta, karpia, sandacza, jesiotra, okonia, tuńczyka czy turbota. Tak naprawdę każda świeża, przyrządzona w odpowiedni sposób ryba przyczyni się do poprawy naszego zdrowia.

Jeśli brak nam pomysłu na rybne dania, wybierzmy się do lokalu, który z nich słynie. Spróbujmy ryb w różnych odsłonach i zwróćmy uwagę na to, z jakimi składnikami się je łączy. Poznając różnorodne smaki i gatunki ryb, łatwiej nam będzie zacząć wprowadzać je do swojej diety. A jeśli mimo to przyrządzanie ryb nadal będzie naszą piętą Achillesa, zawsze możemy wybrać się na pyszny i wartościowy obiad do Rybakówki. A przynajmniej mieszkańcy Gdańska mogą, ponieważ mają najbliżej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas