Materiał Partnera Kolor piwa. Od czego zależy?

Kolor piwa. Od czego zależy?

Odwiedzając lokale oraz sklepy, w których zachodzi możliwość zakupu alkoholu, otrzymuje się piwa o różnych barwach. Co więcej – kolor piwa wpływa również na jego smak. Dzięki różnorodności kolorów istnieje zatem możliwość wyboru takiego piwa, które smakiem dopasuje się do upodobań każdego piwosza. Czy zatem kiedykolwiek zastanawiałeś się, od czego może zależeć kolor piwa, które jest Twoim ulubionym? Sprawdź.

Słód, czyli główny pionier koloru  

Słód to wysuszone ziarna jęczmienia i pszenicy. To właśnie słód odpowiada głównie za barwę piwa. Słód jasny, taki jak wiedeński, odpowiada za powstanie jasnych lagerów, które mogą mieć odcienie żółte, złote lub słomkowe. Słód ciemny, czyli karmelowy lub czekoladowy zabarwia piwo na ciemniejsze kolory. Wymieszanie różnych rodzajów słodu daje barwę bursztynową lub ciemnozłotą – taką, jaką ma na przykład piwo marcowe. 

Jak tłumaczy specjalista pracujący przy produkcji piwa Pilsvar: "Rodzaj słodu ma ogromny wpływ na kolor piwa, a co za tym idzie – również na jego smak. Dzięki dużemu wyborowi słodu jest możliwość stworzenia niepowtarzalnych piw, które zostaną przez każdego docenione".

Drożdże oraz inne dodatki

Jak się okazuje, nie tylko słód wpływa na kolor piwa. Aby uzyskać określony rodzaj piwa, bardzo ważnym składnikiem są drożdże piwowarskie, które używane są do produkcji piwa w określonym kolorze. Odpowiadają za proces fermentacji górnej i dolnej, bez którego nie byłoby możliwe wyprodukowanie oczekiwanego alkoholu. Poprzez przeprowadzenie fermentacji górnej uzyskuje się na przykład piwa pszeniczne, a dzięki dolnej fermentacji – piwa jasne i ciemne typu lager. Barwa piwa zależy również od innych, użytych do jego produkcji dodatków. Dodatkami, które wpływają na kolor piwa, są przyprawy lub soki stosowane w piwach smakowych, jak np. w piwie Pilsvar Trzcinowe Słodowe, które ma barwę ciemnej herbaty.

Czy kolor piwa może mieć wpływ na posiłek?

W restauracjach i domach bardzo często stosuje się zasady doboru piwa do spożywanej potrawy. Szeroki wybór piw umożliwia dobranie idealnego alkoholu do każdego dania. Okazuje się, że kolor piwa, a także jego smak powinny iść w parze z jedzeniem oraz się z nim komponować. Do słodkich dań, takich jak czekoladowe ciasta zaleca się picie piwa słodkiego, którym jest na przykład piwo Porter. Jego słodki smak może również przełamywać potrawy pikantne i jest dobrym dodatkiem do owoców morza i ryb. Piwa typu lager zalecane są do mięs – wieprzowiny, gęsi, a także tatara.

Podziel się