Materiał Partnera Jak wybrać pasztet bez substancji chemicznych?

Jak wybrać pasztet bez substancji chemicznych?

Polacy kochają pasztet i bardzo chętnie go kupują. Wynika to z faktu, że ma on korzystną cenę i na rynku znajdziemy szeroki wybór smaków oraz rodzajów tego produktu. W zależności od upodobań możemy go konsumować na zimno np. jako przystawkę z żurawiną, bądź ciepło, w formie zapiekanej z sosem. Jednak zdecydowanie najchętniej smarujemy nim pieczywo na śniadania lub kolacje. Niestety często nie zwracamy uwagi na jego skład, a większość sklepowych pasztetów zawiera wiele substancji chemicznych, które mogą prowadzić nawet do rozwoju nowotworów.

Unikaj mięsa oddzielanego mechanicznie i nie tylko...

Gdy jesteś na zakupach i planujesz zakup pasztetu, to zawsze bardzo dokładnie czytaj etykiety. Jeżeli lista składników jest długa i znajduje się na niej woda czy mięso oddzielane mechanicznie to powinieneś odłożyć ten produkt z powrotem na półkę. Dlaczego? Ponieważ ta rozdrobniona, surowa masa mięsno-tłuszczowa często zawiera resztki piór, pazury, skórę, kości oraz chrząstki. Co więcej, tanie pasztety mają w składzie różne wypełniacze, konserwanty i wzmacniacze smaku tj. białko sojowe, hydrolizat białka roślinnego, ekstrakt drożdżowy, skrobię ziemniaczaną, azotyn sodu czy mleko w proszku. Oznacza to, że nie ma w nich żadnych wartości odżywczych, więc nie warto je spożywać i truć organizmu. Innymi ważnymi cechami dobrej jakości pasztetu, o których należy wspomnieć, są kolor pasztetu, który powinien być szaro różowy, a nie beżowy i zwarta konsystencja.

Rzym i Francja matkami pasztetów

Jeżeli uważasz, że pasztet wymyślili nasi rodacy, to niestety jesteś w błędzie. U nas pojawił się on na dworach, u szlachty i ziemian w XVI wieku. Natomiast krajem, w którym powstał ten smakołyk, jest starożytny Rzym. Jednak przepisy w dzisiejszym kształcie pochodzą z Francji. Z wersetów XIV-wiecznego poety normandzkiego Grace de la Bigne można dowiedzieć się, że ówczesna receptura pasztetu składa się z sześciu przepiórek, dwunastu skowronków i trzech kuropatw. Włosi za to zasłynęli z nietypowego przyprawiania pasztetów goździkami, cynamonem oraz papryką.

Wartości odżywcze pasztetów

Wartości odżywcze pasztetów będą zależne od produktów, z których powstały. Obecnie w sklepach znajdziemy wersje mięsne oraz te wegetariańskie, czyli zrobione z ciecierzycy, soczewicy, fasoli bądź soi. Jednak w Polsce najchętniej spożywa się te powstałe z mięsa, czyli bogate w żelazo, wapń, witaminy z grupy B, selen oraz miedź. Jednak nie należy w tym wszystkim zapominać o ich wysokiej kaloryczności. Dlatego osoby, które są na diecie lub mające problemy z układem krążenia, powinny spożywać je sporadycznie.

Gdzie kupić tradycyjny pasztet?

Jeżeli nie cierpimy na żadne schorzenia i lubimy dobrej jakości pasztety, to powinniśmy spróbować tych z firmy Wołex. Produkuje ona naturalne wędliny, których receptury sięgają lat przedwojennych. Dzięki temu trafiają w gusta nawet najbardziej wymagających klientów. Poza pasztetowymi i pasztetami zapiekanymi w ich ofercie znajdziemy tradycyjne wyroby takie jak kaszanki, boczek wędzony, kiełbasę krakowską, kiełbasę podwawelską, kiełbasę szynkową, kiełbasę żywiecką, kiełbasę śląską, kiełbasę lisiecką, kiełbasę krajaną czernichowską oraz kiełbasę zwyczajną czernichowską. Słyną one z naturalnego i niepowtarzalnego smaku oraz zapachu, a co więcej zawsze są świeże i smaczne.

Opracowanie:

Podziel się