Materiał Partnera Jak uzyskuje się niepowtarzalny smak pieczywa?  Unikatowe sposoby produkcji

Jak uzyskuje się niepowtarzalny smak pieczywa? Unikatowe sposoby produkcji

Dzisiejsze metody wypiekania wyrobów piekarniczych obejmują nie tylko produkcję chleba czy bułek w piekarni i bezpośrednie dostarczenie ich do sklepów. Istnieją bowiem na rynku firmy, które przygotowują wysokie jakościowo wyroby surowe, podpieczone lub całkowicie wypieczone, które trafiają do punktów dystrybucyjnych takich jak hipermarkety. To one w kolejnych etapach dokańczają proces wypiekania.

Logistyka produkcji pieczywa

Branża piekarnicza jest bardzo wymagająca, co ma związek z dużym zapotrzebowaniem rynkowym na pieczywo – samo spożycie chleba na jednego obywatela Polski rocznie wynosi około 43 kilogramów. Olbrzymie nakłady produkcyjne wymagają zastosowania nowoczesnych narzędzi logistycznych i jakościowych. Mowa tutaj nie tylko o systemie HACCP, który związany jest z zapewnianiem bezpieczeństwa żywności, ale również z odpowiednim planowaniem transportu. Na smak i świeżość pieczywa wpływa bowiem czas jego dostarczenia od piekarni do punktów sprzedaży. Chleby, bajgle, bagietki czy pieczywo nadziewane – np. focaccia z rozmarynem – smakują najlepiej bezpośrednio po wypieku, kiedy utrzymuje się jeszcze ich aromat. To dlatego renomowani producenci, którzy mają obejmującą całą Europę sieć kontaktów – na tym polu wyróżnia się firma Vandemoortele Polska – stosują unikalne receptury pozwalające na dostarczanie wyrobów piekarniczych surowych, podpieczonych lub w pełni wypieczonych – są one następnie przygotowywane w sklepach, hipermarketach czy też w piekarniach.

Pieczenie w piecach kamiennych i pieczywo na zakwasie

Nie każdy producent pieczywa jest nastawiony na wysoką jego jakość i niepowtarzalny smak. Wiele ośrodków piekarniczo-handlowych produkuje wyroby piekarnicze hurtowo przy wykorzystaniu taśm produkcyjnych i wielkich pieców. Najlepsze firmy mają jednak dla klientów coś więcej. Są to zaangażowanie oraz tradycja – chleby, bułki czy rogale wypiekane są według staroeuropejskich przepisów, które wywodzą się z kultury śródziemnomorskiej, germańskiej czy też słowiańskiej. Do unikatowych sposobów wypiekania pieczywa, od których niestety się już odchodzi, należy proces wypiekania pieczywa w piecu kamiennym, opalanym drewnem – podobne piece wykorzystuje się w prawdziwych pizzeriach. Pieczywo z pieców kamiennych wyróżnia się swoim aromatem, chrupiącą skórką oraz delikatnym i rozpływającym się w ustach miąższem. Wypieki te charakteryzują się również dłuższym okresem świeżości, a ich aromat utrzymuje się również po wystygnięciu.

Innym unikatowym rodzajem pieczywa jest to przygotowywane na zakwasie. Metoda ta na szczęście jest jeszcze popularna, a wykorzystuje ona technikę polegającą na przygotowaniu ciasta przy użyciu odpowiedniego zakwasu (według starych receptur). Pozwala to na ułatwienie wyrośnięcia, ale sam proces przebiega w wielu etapach i jest bardzo precyzyjny – znacznie różni się od hurtowej produkcji pieczywa przy użyciu nowoczesnych linii produkcyjnych i pieców. Warto wiedzieć, że tradycyjne przepisy umożliwiają przygotowanie wysokich jakościowo wyrobów piekarniczych mrożonych. Zajmują się jednak tym tylko wyspecjalizowane ośrodki o wysokiej kulturze organizacyjnej i logistycznej.

Podziel się