Artykuł sponsorowany Jak przechowywać sery podpuszczkowe, aby przez długi czas pozostawały świeże?

Jak przechowywać sery podpuszczkowe, aby przez długi czas pozostawały świeże?

Ser żółty stanowi częsty dodatek do różnego rodzaju kanapek. W sklepach spożywczych i marketach dostępne są rozmaite rodzaje tego artykułu żywnościowego. Poszczególne produkty różnią się między sobą smakiem, kolorem oraz wartościami odżywczymi. Większość serów zachowuje świeżość przez dłuższy czas. Dotyczy to zwłaszcza wyrobów trzymanych w optymalnych warunków. Sprawdź, jak należy przechowywać sery podpuszczkowe.

Co warto wiedzieć o serach podpuszczkowych?

Serem podpuszczkowym nazywa się produkt powstały z masy serowej otrzymanej dzięki denaturacji mleka podpuszczką. Dzieli się je na:

  • sery twarde (np. gouda, ementaler, parmezan)

  • sery półtwarde (np. ser tylżycki)

  • sery miękkie – wyróżnia się tutaj artykuły pomazankowe (bryndza), z przerostem pleśniowym (gorgonzola), z porostem pleśniowym (brie, camembert).

W trakcie procesu wytwórczego sera mleko najpierw poddaje się pasteryzacji oraz normalizacji zawartości tłuszczu. W dalszej kolejności dodaje się do niego rozmaite składniki, np. saletrę oraz barwniki. Wzbogacenie podgrzanego mleka o podpuszczkę prowadzi do wytrącenia się serowego skrzepu. Później specjaliści z takich firm, jak producent serów Przetwórstwo Mleka z Nowego Targu, przystępują do uformowania produktu. Po posoleniu wyrobu pozostawia się go na określony czas. Jest to koniecznie, aby ser podpuszczkowy mógł odpowiednio dojrzeć. Proces ten trwa zazwyczaj od kilku dni (sery miękkie) do kilku miesięcy (sery twarde).

Przechowywanie sera żółtego – praktyczne wskazówki

Sery żółte zazwyczaj kupuje się w kawałkach albo plasterkach. W tym pierwszym przypadku wspomniane produkty można trzymać w lodówce przez około trzy tygodnie. Sery w plastrach należy natomiast spożyć do 4 dni od zakupu. W przeciwnym razie mogą one bowiem ulec spleśnieniu. Sery podpuszczkowe najlepiej jest trzymać w szufladzie chłodziarki albo na jej niższych półkach. Dobrze jest przechowywać je  w oryginalnym opakowaniu. Dłuższemu zachowaniu świeżości sprzyja też owinięcie sera w woskowany papier. Czas przechowywania takich produktów jak sery podpuszczkowe kupione w Nowym Targu lub innym mieście, zależy także od rodzaju wyrobu. W przypadku serów twardych zaleca się ich spożycie do 4 miesięcy od zakupu. Czas ten dla miękkich produktów skraca się natomiast do dwóch tygodni.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas