Artykuł sponsorowany Jak powstaje ekologiczna żywność?

Jak powstaje ekologiczna żywność?

Stawianie na ekologiczną żywność jest w Polsce coraz bardziej popularne. Nie wynika to wyłącznie ze światowego trendu na bycie „eko”. Dobra żywność, która jest klasyfikowana jako produkty ekologiczne, jest bogata w witaminy i mineralny, nie zawiera azotanów i azotynów, a także próżno w niej szukać pestycydów czy herbicydów. Sprawdź, jaka właściwie produkty spożywcze uznawane są za ekologiczne i na czym polega produkcja takiej żywności.

Jaka żywność uznawana jest za ekologiczną?

Produkty spożywcze przyporządkowywane do grupy ekologicznej żywności powstają zgodnie z wieloma zasadami ekologicznej produkcji rolnej. Zadaniem przedsiębiorstw, które specjalizują się w produkcji takiej żywności, jest zadbanie o wiele kwestii, przy czym pominięcie którejkolwiek z nich może skutkować niepowodzeniem w produkcji. Żywność, która jest uznawana za ekologiczną, powinna spełniać następujące standardy:

  • być produkowana zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego – wytyczne dotyczące ekologicznej produkcji zawarte są w odpowiednich zapisach prawa państwowego i ponadpaństwowego;
  • jej produkcja powinna podlegać stałej kontroli – historia powstawania produktu ekologicznego musi być w pełni znana i udokumentowana.

Ekologiczna żywność powstaje z zachowaniem restrykcyjnych wytycznych, dzięki temu klient kupujący od sprawdzonego dostawcy, takiego jak na przykład sklep ze zdrową żywnością Ziołopol, wie, że nabywa produkt w pełni ekologiczny. Niestety nadal powszechne są praktyki polegające na błędnym nazywaniu niektórych produktów ekologicznymi (przez producentów), dlatego zawsze warto czytać etykiety załączone do artykułów spożywczych lub pytać sprzedawcę o pochodzenie wybranego produktu.

Na czym polega produkcja żywności z zastosowaniem ekologicznych praktyk?

Wymienić można kilka powszechnie obowiązujących wytycznych dla przedsiębiorców stawiających na maksymalnie ekologiczną produkcję oferowanych przez siebie produktów. Rozwój ekologicznej produkcji powinien polegać między innymi na odpowiednim odżywaniu zwierząt – z uwzględnieniem ich gatunku i potrzeb czy likwidowaniu chwastów i szkodników z zastosowaniem wyłącznie naturalnych metod.

Ekologiczna produkcja polega też na właściwym odżywaniu gleby oraz budowaniu silnej odporności roślin i zwierząt na różnego rodzaju choroby. I w końcu – w gospodarstwie, w którym stosuje się ekologiczne metody produkcji, używa się dóbr wytworzonych w sposób samodzielny, czyli na przykład z własnej energii, paszy czy naturalnego nawozu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas