Artykuł sponsorowany  Jak dobrać piwo do posiłku?

Jak dobrać piwo do posiłku?

O tym, że poszczególne rodzaje wina komponują się z konkretnym jedzeniem i potrawami wie niemal każdy. Wszystko dlatego, że ten szlachetny trunek jest z nami niemal od zawsze. Tymczasem przemysł browarniczy i jego zróżnicowana ofert rozwinęły się stosunkowo niedawno. Ze względu na to piwa kraftowe oraz to, jak dobierać je do jedzenia wciąż dla wielu osób pozostaje tajemnicą. W poniższym artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości!

Podstawowe zasady beerpairing’u

Każdy, kto chociaż trochę zagłębił się w świat piwa, wie, że na przestrzeni lat przemysł browarniczy w znacznym stopniu poszerzył swoją ofertę. Obecnie istnieje kilkadziesiąt rodzajów piw, które różnią się od siebie m.in. sposobem fermentacji, słodem, klarownością, smakiem, aromatem oraz mocą. Natomiast w hurtowniach piw, takich jak Zofmar Bis z Łodzi, dodatkowo znaleźć można różne gatunki piw pochodzące z wielu różnych krajów oraz produkowane przez rozmaite marki.

Jeśli jesteście początkujący w sztuce beerpairing’u, czyli dobierania piwa do jedzenia, zacznijcie od zapamiętania kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim trunek z potrawami można łączyć na dwa sposoby – piwo albo powinno dopełnić smak posiłku, albo stanowić kontrast do dominujących smaków. Biorąc to pod uwagę, do przystawki lub lekkiego posiłku najlepiej sprawdzi się lekkie piwo, które nie zdominuje jedzenia. Na mocniejsze piwo o większej goryczy można postawić do dań ciężkich i tłustych. Natomiast stawiają na kontrast smaków – piwo z goryczką można zaserwować również do deserów lub dań słodkich.

Rodzaj piwa a potrawy

Oprócz podstawowych zasad, w jaki sposób samodzielnie dobierać piwa rzemieślnicze do jedzenia, warto znać najpopularniejsze połączenia, które są uniwersalne i dobrze się komponują.

Jednym z najpopularniejszych gatunków piwa jest lager – piwo dolnej fermentacji, które odznacza się lekkim smakiem z wyczuwalną nutą gorzkiego chmielu. Pasuje do wieprzowiny i wołowiny, a także kruchych ciast owocowych.

Porter oraz stout to z kolei piwa ciemne i mocne powstające w procesie górnej fermentacji. Mają charakterystyczny smak, który jest wytrawny i gorzki, a jednocześnie słodki. Te piwa rzemieślnicze dobrze komponują się z owocami morza, mięsami wędzonymi i grillowanymi oraz deserami, szczególnie czekoladowymi.

Jako najbardziej uniwersalne piwo można wskazać gatunek pilzner. To jasny trunek dolnej fermentacji o wyrazistym i lekkim smaku. Dzięki temu pasuje zarówno do mięs, serów, owoców morza, sałatek, jak i deserów.

Opracowanie:

Zofmar Bis s.c.

Łódź , Niciarniana 50 lok. 52

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas