Artykuł sponsorowany Popularne gatunki piw - Dars Premium

Popularne gatunki piw - Dars Premium

Piwo jest napojem alkoholowym cieszącym się ogromną popularnością niezmiennie już od kilku tysięcy lat. Kojarzy się także z letnim relaksem i spotkaniami z przyjaciółmi, jednak mimo swojej długoletniej historii jego główna receptura nie zmieniła się, jakkolwiek powstały poszczególne gatunki różniące się między sobą składnikami, aromatem, smakiem, technologią produkcji oraz wyglądem. Wyróżniamy dwie główne grupy piw - górnej i dolnej fermentacji. Można je znaleźć w ofercie hurtowni Dars Premium.

Cechy gatunkowe piw

Na modyfikację napoju powstałego z drożdży, wody, słodu i chmielu wpłynął głównie rozwój nauki i techniki. Dotyczy ona:

 • rodzaju fermentacj i- dzielimy ją na górną, dolną, dziką oraz spontaniczną

 • smaku i aromatu- zależą one od rodzajów użytych składników oraz od technologii produkcji np. długości leżakowania

 • słodu- wyróżniamy jego różne rodzaje i kombinacje, które mają fundamentalny wpływ na profil aromatyczno- smakowy danego gatunku

 • chmielu- jego ilość oraz rodzaj ma wpływ na smak

 • ekstraktu brzeczki nastawnej- to wyciąg wodny ze słodu i chmielu. Jego ilość wpływa na treściwość piwa oraz jego aromat

 • zawartości procentowej alkoholu

 • goryczki- głównym do niej czynnikiem kontrastowym jest słodowość

 • piany- może się różnić gęstością (piwa drobno pęcherzykowe, średnio pęcherzykowe itd.), kolorem i trwałością

 • barwy- wyróżniamy ciemną oraz jasną, a zależy ona od rodzajów użytych słodów

 • nasycenia- powstaje w wyniku procesu fermentacji brzeczek

 • składników dodatkowych- czyli np. składników niesłodowanych, miodu, owoców, przypraw, warzyw mających wpływ na profil aromatyczno- smakowy danego gatunku piwa.

Ale tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy, wyróżniamy dwie główne rodziny piw. Dostępne są one w hurtowni piwa Dars Premium i dzielimy ze względu na technologię produkcji oraz rodzaj wykorzystywanych do niej drożdży na:

 • ale- górnej fermentacji

 • lager- dolnej fermentacji

Jeśli chodzi o ale, to w procesie fermentacji drożdże poddawane są wyższym temperaturom. Tradycyjne piwa tego rodzaju zawierają niski poziom alkoholu i występują w kilku odmianach. Wyróżniamy następujące główne gatunki piwa górnej fermentacji:

 • Pale ale- odnosi się do szerokiej grupy piw górnej fermentacji, występują one w różnych barwach (od bursztynowej po słomkową), zaś najbardziej pożądaną barwą tego typu piwa jest żywy kolor słodowy. Charakterystyczna dla pale ale, które można znaleźć w ofercie hurtowni piwa, jest początkowa czysta słodowa pełnia smakowa, a następnie owocowe akcenty i finalnie wyraźna chmielowa gorycz. W tym rodzaju piwa możemy wymienić między innymi piwa typu India Pale Ale, American Pale Ale bądź English Pale Ale, w których pierwszy człon nazwy danego typu piwa oznacza miejsce z którego pochodzi chmiel.

 • piwa pszeniczne- Wszystkie piwa rodzaju pszenicznego łączy nie tylko technologia produkcji w zakresie fermentacji drożdży, ale również wykorzystanie słodu pszenicznego. Zapach tego rodzaju piwa charakteryzuje się bananowo- goździkowo- pszeniczną nutą, a jeśli chodzi o smak to wyczuwalne są nuty kwaskowo- cytrynowe, korzenno- owocowe i waniliowe. Najczęściej spotykanymi rodzajami piw pszenicznych są weizen oraz witbier.

 • RIS – Russian Imperial Stout, to rodzaj ciemnego piwa posiadającego bardzo często nawet kilkanaście procent alkoholu, długo leżakującego oraz poddawanego dłuższej fermentacji niż inne rodzaje piwa typu stout.

Lager

Jest to piwo poddawane fermentacji w niższych temperaturach oraz długiemu okresowi leżakowania. Pale Lager to grupa obejmująca jasne piwa. Porter Bałtycki to ciemne piwo dolnej fermentacji, które warzone jest przy pomocy połączonych słodów jasnych oraz ciemnych z wyraźnie wyczuwalnym posmakiem kawy. Koźlak to mocne piwo wytwarzane ze słodu jęczmiennego w którego smaku możemy wyczuć przypaloną skórkę chleba oraz orzechy.

Z wyborem różnorodnych rodzajów trunku w złotym kolorze można spotkać się w ofercie hurtowni piwa czeskiego Dars Premium, która działa na terenie całej Polski i oferuje swoim klientom realizację zamówień również online. W jej asortymencie można znaleźć również piwo niemieckie. Fachowcy z tego przedsiębiorstwa mogą zająć się także montażem kolumny i schładzarki do piwa, a także realizacją zlecenia w różnych zakątkach Polski. W ich ofercie można znaleźć również kompleksowy serwis wyżej wymienionych urządzeń.

Opracowanie:

Dars Premium

Lubin , Rzeźnicza 10

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas