Artykuł sponsorowany Czym się różni kasza gryczana palona od niepalonej?

Czym się różni kasza gryczana palona od niepalonej?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmaga się z nadwagą. Wynika to z siedzącego trybu życia, a przede wszystkim z niezdrowego jedzenia. Chętnie sięgamy po fast foody i słodycze, przez co nie tylko nie dostarczamy organizmowi składników odżywczych, ale także znacznie przekraczamy zapotrzebowanie kaloryczne. A stąd już krótka droga do groźnej otyłości. Aby temu zapobiec powinniśmy oprzeć naszą dietę na wartościowych produktach spożywczych, do których z pewnością należą kasze. Dowiedz się, czym się różni kasza gryczana palona od niepalonej.

Jak się żywić, żeby zachować zdrowie?

Aby cieszyć się dobrym zdrowiem, a także zadbać o sylwetkę, bardzo ważny jest właściwy bilans kaloryczny. Oprócz tego niezwykle istotny jest dobór właściwych produktów spożywczych. Przede wszystkim należy unikać żywności wysokoprzetworzonej, jest ona bowiem źródłem pustych kalorii. Warto zatem szukać inspiracji żywieniowych w naturze. Nasza dieta dobrana indywidualnie powinna być bogata w warzywa i owoce, ponieważ są one bogate w składniki mineralne i błonnik. Oprócz tego podstawą diety powinny być także produkty zbożowe - w szczególności zaś pełnoziarniste. Bardzo ważne miejsce zajmują wśród nich kasze, będące źródłem cennych witamin, minerałów i antyoksydantów. Szczególnie popularna jest kasza gryczana, która wyróżnia się ciekawym smakiem. 

Jakie właściwości ma kasza gryczana?

Kasza gryczana jest nie tylko niezwykle wartościowa, ale wspomaga również przemianę materii. Z tego powodu powinna znaleźć się w diecie wszystkich osób, którym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów. Nie zakwasza ona organizmu, wspomaga odporność oraz reguluje gospodarkę hormonalną. O to, z czego to wynika zapytaliśmy dietetyka ze Studio treningowo-fizjoterapeutycznego Never Average.

W kaszy gryczanej znajdują się składniki odżywcze o doskonałym wpływie na organizm. Jest ona źródłem rutyny, kwercetyny, pelargonidyny, procyjanidyny oraz witamin z grupy B. Wyróżnia się wysokim poziomem niacyny, kwasu foliowego i witaminy B6. Zawiera także wartościowe składniki mineralne, takie jak: magnez, żelazo, miedź i fosfor. Jak na produkt roślinny, ma także stosunkowo wysoką zawartość białka

Bogactwo składników odżywczych sprawia, że kasza gryczana zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi oraz poprawia wytrzymałość naczyń krwionośnych. Może ponadto pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Co więcej, ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe. Wszystko to sprawia, że powinna być obowiązkowym elementem diety. Kasza gryczana może występować w wersji palonej i niepalonej. Która z nich jest zdrowsza?

Którą kaszę gryczaną wybrać?

Kasza gryczana palona nazywana również prażoną wyróżnia się przede wszystkim tym, że ma wyrazisty smak i zapach. Wynika to z faktu, że ziarna gryki zostały poddane obróbce cieplnej. Trzeba mieć jednak świadomość, że palenie gryki pogarsza jakość białka i zmniejsza ilość składników odżywczych. Z kolei kasza niepalona jest jedynie suszona. Jej smak charakteryzuje delikatność, ma ona jednak znacznie więcej składników odżywczych. Wyższa zawartość mikro i makroelementów sprawia, że jest bardziej wartościowa. Zawiera więcej pierwiastków, do których należą przede wszystkim: żelazo, wapń, fosfor, nikiel, cynk, kobalt, miedź, jod, bor oraz magnez. Oprócz tego ma także wyższą zawartość błonnika pokarmowego, a także jest lepszym źródłem przeciwutleniaczy. Wszystko to sprawia, że zyskuje znaczą przewag nad kaszą prażoną.

Kasza gryczana to źródło cennych składników odżywczych. Znajdują się one zarówno w kaszy palonej, jak i niepalonej, choć ta druga zawiera ich więcej. Z kolei kasza prażona charakteryzuje się bardziej wyrazistym smakiem. Niezależnie od tego, która z nich zagości na naszym talerzu i tak będzie miała korzystny wpływ na zdrowie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas