Materiał Partnera Czym różni się kasza gryczana palona od niepalonej?

Czym różni się kasza gryczana palona od niepalonej?

Kasza gryczana prawdopodobnie stoi na podium dodatków do mięsa, które wybierane są w polskiej kuchni. Zaraz obok ziemniaków i świeżego chleba, ta potrawa najczęściej gości na polskich stołach. Jednak samej kaszy gryczanej jest również kilka rodzajów, między innymi: niepalona oraz palona – a wybór nie jest wcale taki prosty. Przyjrzymy się zatem, czym charakteryzuje się palona kasza gryczana i jakie są jej zalety.

Pochodzenie kaszy gryczanej 

Kaszę gryczaną pozyskuje się z obłuskanych nasion gryki. Przywędrowała do nas z Indii, jednak dziś jest kojarzona właśnie z krajami słowiańskimi. Co więcej, nasz kraj jest jednym ze światowych liderów, jeśli chodzi o uprawę i plony gryki. Kasze sprzedawane są zarówno w formie niezmienionej, białej - czyli niepalonej, jak i w formie palonej, czy też inaczej - prażonej. 

Jakie zmiany zachodzą w trakcie prażenia?

Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystujemy wysoką temperaturę w procesie obróbki kaszy gryczanej. Robi się to ze względu na charakterystyczny smak, który prażenie wprowadza. Zmienia się również kolor kaszy na nieco brązowy. Często jednak pojawiają się argumenty przeciwko kaszy prażonej, jakoby miała zmniejszoną ilość składników odżywczych. Czy rzeczywiście tak jest?

W trakcie prażenia zachodzi odparowanie wody. Straty dotyczące makroskładników, które w tym procesie powstają, są na tyle niewielkie, że nie warto zwracać na nie uwagi. Podobnie zresztą sytuacja wygląda, jeśli chodzi o witaminy i minerały. W niektórych badaniach zauważono mikroskopijny spadek niektórych witamin względem kaszy niepalonej, w innych natomiast niewielki wzrost na korzyść kaszy palonej. Wszystko jednak rekompensuje rewelacyjny aromat, który dostarcza prażona wersja.

Gdzie zaopatrzyć się w kaszę prażoną?

Jako pierwszy kierunek, w jakim powinniśmy się udać, przychodzi na myśl sklep spożywczy. Pamiętajmy jednak, że dostaniemy tam jedynie niewielkie ilości produktu, a w dodatku jakościowo często pozostawiające wiele do życzenia. Inaczej sprawa wygląda, jeśli zamówimy produkty od sprawdzonego producenta kasz, jakim jest Danmar Mariusz Król. Firma ta stawia zarówno wysoką jakość wyrobów, jak i zadowolenie klienta, na pierwszym miejscu. 

Opracowanie:

Podziel się