Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o kaszy gryczanej?

Co warto wiedzieć o kaszy gryczanej?

Kaszę gryczaną otrzymujemy z łuskanych ziaren gryki. Zależnie od sposobu produkcji, jak i stopnia palenia wyróżniamy dwa rodzaje - czyli kaszę gryczaną niepaloną (która często jest nazywana zwykłą) oraz kaszę gryczaną paloną. Jakimi właściwościami odżywczymi wyróżnia się kasza gryczana? Jak ją się produkuje? O tym w naszym artykule. Zachęcamy do przeczytania.

Jakie wartości odżywcze ma kasza gryczana?

Kasza gryczana to przede wszystkim bardzo dobre źródło białka roślinnego. W jej ziarnach znajduje się go wiele - dodatkowo warto dodać, że zdecydowanie więcej niż w ziarnach kukurydzy czy pszenicy. Poza tym kasza gryczana to naturalny błonnik, dzięki któremu możliwe jest prawidłowe oczyszczanie i utrzymanie w dobrej formie układu pokarmowego. W kaszy gryczanej znajdziemy go dużo, przez co pozytywnie oddziałuje na przewód pokarmowy (pobudza go), przyspiesza pasaż jelitowy (zapobiegając zaparciom) oraz wiążę wodę i kwasy żółciowe. Co ciekawe, kasza gryczana ma to do siebie, że zmniejsza uczucie głodu, dlatego jest tak często spożywana przez osoby, które są w trakcie diety odchudzającej. 
Kasza gryczana to także skarbnica pierwiastków, jak i witamin. Znajduje się w niej między innymi magnez, który jest niezbędny do codziennej intensywnej pracy mózgu, serca oraz układu nerwowego. Poza tym zawiera także cynk, żelazo, wapń i mangan. Kasza gryczana to także duże ilości przeciwutleniaczy między innymi rutyna, kwercetyna, czy pelargonidyna.


Produkcja kaszy gryczanej - jak to przebiega?

Zapewne niewiele osób wie, jak odbywa się proces produkcji kaszy gryczanej, a warto co nieco o tym wiedzieć. Cały proces produkcji zaczyna się od podstawowej czynności, jaką jest przygotowanie produktu - czyli, innymi słowy, mówiąc wysuszenie i wyczyszczenie ziaren, jak i rozdzielenie ziaren na frakcje, co odbywa się za pomocą maszyny kalibrującej. Każda taka frakcja następnie trafia do młyna, gdzie jest pozbawiona łuski. Następny w kolejności jest stół czyszczący, gdzie trafia produkt. W tym miejscu odbywa się rozdzielanie kaszy od niełuskanych ziaren, które ponownie trafiają do młyna. Proces kończy się wraz z przejściem na stół wibracyjno-powietrznym, gdzie kasza zostaje poddana sortowaniu, doczyszczaniu, a ostatecznie jest pakowana.

Na rynku spotkamy się z wieloma firmami, których oferta opiera się na oczyszczaniu nasion zbóż. Jedną z takich firm jest Producent kasz Skup zbóż Mariusz Król. W jej ofercie znajdziemy zarówno oczyszczanie (w szczególności nasion zbóż, fasoli, grochu, siemienia lnianego, słonecznika, ciecierzycy, soczewicy i ryżu), sprzedaż kasz (gryczana, palona, prażona, biała i jaglana), jak i skup produktów zbożowych (gryka, proso, jęczmień, groch i pszenica).

Warto wiedzieć o kaszy gryczanej

Kasza gryczana to tak naprawdę samo dobro, ale warto też wiedzieć o tym, że gryka nie zawiera również glutenu,  dzięki czemu mogą ją spożywać osoby z celiakią albo z nietolerancją pokarmową. Niezwykle istotne jest także pamiętanie o jej właściwym przechowywaniu. Koniecznie trzeba wiedzieć, że najlepszym miejscem dla kaszy gryczanej jest suche, chłodne i lekko zacienione miejsce oraz powinniśmy ją trzymać w płóciennych, lnianych woreczkach -  wszystko po to, aby zapobiec rozwojowi bakterii gnilnych, jak i psuciu się kaszy.

Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak możemy wyżej zauważyć, kasza gryczana to praktycznie same korzyści i w dodatku jest dobrym produktem dla osób z celiakią lub nietolerancją pokarmową.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas