Artykuł sponsorowany Czym jest wiedeńska kultura picia kawy?

Czym jest wiedeńska kultura picia kawy?

Zdarzyło Ci się wyjść z kawiarni tylko dlatego, że wypiłeś kawę? Chciałeś jeszcze popracować, ale czułeś się niezręcznie, bo nie miałeś ochoty zamawiać nic więcej? W kawiarniach w Wiedniu nie ma miejsca na takie rozmyślania – to normalne, jeśli spędzasz tam kilka godzin z rzędu na przykład przy jednej filiżance kawy czy herbaty. Dowiedz się, co jeszcze charakteryzuje wiedeńską kulturę kawiarnianą, którą dziesięć lat temu UNESCO wpisało na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Wiedeńska kawiarnia, czyli czas, przestrzeń i kawa 

Wchodzisz do tradycyjnej wiedeńskiej kawiarni. Siadasz na krześle oznaczonym słynnym nazwiskiem Thonet. Drewno bukowe, giętkie oparcie, siedzenie wyplecione z rafii. Tuż obok marmurowy stolik, na którym rozkładasz swoją ulubioną książkę, później sięgasz po jedną z wielu gazet przechowywanych na pięknych stojakach. I rozkoszujesz się smakiem Wiener Melange – espresso z gorącym mlekiem i mleczną pianką podanym w dużej filiżance na metalowej tacce.

Tak mija godzina za godziną, a Ty w spokoju porządkujesz swój projekt, planujesz kolejny i odpisujesz na zaległe maile, w międzyczasie się relaksujesz. Choć nic więcej nie zamawiasz, bo po prostu nie masz ochoty, to nikt na Ciebie krzywo nie patrzy. Masz na to pełne przyzwolenie. W końcu jesteś w miejscu, gdzie „konsumuje się czas i przestrzeń, ale na rachunku widnieje tylko kawa”. I właśnie to jedno zdanie z definicji UNESCO trafia w sedno wiedeńskiej kultury kawiarnianej.

Kultura otoczona unikalną atmosferą 

Kawiarnie wiedeńskie istnieją od XVII wieku. Te dzisiejsze różnią się od siebie wystrojem, w jednych na pierwszy plan wybija się styl nowoczesny, a w innych stawiających na klasykę nadal znajdziemy krzesła Thoneta. Niezmienne są nienaganna obsługa, produkty wysokiej jakości, między innymi szeroka gama kaw, herbat oraz ciastek, i przede wszystkim unikalna atmosfera. Owe miejsca na przestrzeni wieków odegrały kluczową rolę w kształtowaniu tradycji i kultury Wiednia. Przy marmurowych stolikach na przykład toczyły się rozmowy artystów, powstawały ważne dzieła literackie i niejeden zespół muzyczny rozwijał swoje skrzydła

– mówi przedstawiciel Julius Meinl, marki będącej ambasadorem wiedeńskiej kultury kawiarnianej od 1862 roku.

Klimat wiedeńskich kawiarni odczujesz nie tylko w Wiedniu. Stały się one fenomenem na światową skalę i wiele innych miejsc poza granicami Austrii wzoruje się właśnie na nich (przykładem są choćby kawiarnie w Londynie). Pozostaje wyczekiwać końca pandemii COVID-19, by móc podróżować do różnych zakątków Ziemi – być może szlakiem wiedeńskich kawiarni?

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas