Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o oleju rzepakowym?

Co warto wiedzieć o oleju rzepakowym?

Olej rzepakowy ze względu na swoje właściwości nazywany jest niekiedy „oliwą Północy” – to jeden z najpowszechniej stosowanych w Polsce olejów roślinnych.  Pod wieloma względami jest on bardziej korzystny dla naszego zdrowia, niż olej słonecznikowy, ma wiele właściwości, który znajdziemy w bardziej egzotycznych produktach, a przy tym jest bardzo tani. Dlatego też uprawa rzepaku w Polsce to obecnie prawie 95% całej produkcji roślin oleistych.

Nienasycone kwasy tłuszczowe

Jak powszechnie wiadomo, kwas linolowy i linolenowy, znane jako kwasy tłuszczowe omeg-6 oraz omega-3 mają niezwykle korzystny wpływ na zdrowie naszego organizmu. Między innymi wspomagają układ nerwowy, pokarmowy, kostny, obniżają poziom cholesterolu.

- O czym jednak niewiele osób wie, istotna jest nie tylko sama obecność tych kwasów, ale również stosunek ich proporcji – mówi przedstawiciel rozlewni oleju rzepakowego Erjox - Jeśli kwasu omega-6 jest więcej, niż omega-3, mogą one stać się poważną przyczyną takich chorób jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie. W oleju rzepakowym stosunek omega-6 do omega-3 utrzymuje się na poziomie 2:1, co jest stosunkiem lepszym niż w przypadku oleju słonecznikowego (3:1). Niemniej stosując olej słonecznikowy wciąż powinniśmy pamiętać o wzbogaceniu diety o dodatkowe źródła kwasu omega-3.

Inne składniki

Olej rzepakowy jest źródłem również innych, niezbędnych dla nas składników odżywczych. Wśród nich wymienić wystarczy witaminę A, czyli beta-karoten mających korzystny wpływ na nasz wzrok oraz witaminy E, która z kolei zaliczana jest do antyoksydantów i dobroczynnie wpływa na stan skóry. Nie wolno zapomnieć również o kwasie oleinowym, który reguluje metabolizm, wspiera regulację poziomu cholesterolu, wzmacnia układ odpornościowy i krążenia, a także pomaga zapobiegać cukrzycy.

Zastosowanie oleju rzepakowego w kuchni

Olej rzepakowy nadaje się do pieczenia, gotowania i smażenia pod jednym warunkiem – że używamy do tego wyłącznie oleju rafinowanego, którego temperatura dymienia wynosi 205 stopni C. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ kwasy tłuszczowe zawarte w oleju nierafinowanym pod wpływem wysokiej temperatury rozpadają się na toksyczne związki, szkodliwe dla naszego zdrowia. Najwięcej substancji odżywczych, zarówno z oleju rafinowanego, jak i nierafinowanego uzyskamy stosując je na zimno, np. w charakterze dressingu do sałatek lub składnika sosów. 

Rafinowany czy nierafinowany?

Wspomnieliśmy o odmiennym zastosowaniu olejów nierafinowanych i rafinowanych. Nie jest to jedyna różnica między tymi produktami. W procesie rafinacji olej oczyszczany jest z zanieczyszczeń, takich jak metale ciężkie, jednocześnie jednak usuwana jest z niego część korzystnych dla naszego zdrowia substancji. Ponadto olej rzepakowy traci w procesie rafinacji swój smak i zapach, ale za to wydłuża się jego czas przydatności do spożycia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas