Artykuł sponsorowany Olej konopny w zastosowaniach spożywczych 

Olej konopny w zastosowaniach spożywczych 

Produkty konopne w ostatnich latach coraz bardziej zyskują na popularności. Wiele osób sięga między innymi po kosmetyki, które mają w składzie konopie. Oprócz tego roślina jest również chętnie wykorzystywana do gotowania. Przygotowując posiłki, warto korzystać między innymi z oleju konopnego. Jakie są jego właściwości i do czego można go stosować w kuchni?

Jakie są najważniejsze właściwości oleju konopnego? 

Zastanawiając się nad tym, czy warto używać oleju konopnego w swojej kuchni, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na jego właściwości. Otóż jest to jeden z cenniejszych produktów, jeśli chodzi o oleje tłoczone na zimno. Do jego najważniejszych cech zaliczamy działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Oprócz tego skutecznie wspomaga perystaltykę jelit i jest wsparciem przy zaparciach.

Dodatkowo osoby, które regularnie go stosują, zauważają też obniżenie stresu oksydacyjnego oraz działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Olej konopny wykazuje działanie regenerujące, antyseptyczne i antyoksydacyjne. Jest tłoczony na zimno (w temperaturze do 35 stopni Celsjusza) z wyselekcjonowanych ziaren. Olej jest pozyskiwany z nasion i ma korzystny skład kwasów tłuszczowych. Stosunek omega-6 do omega-3 wynosi 3:1. Ponadto zawiera duże ilości składników mineralnych, chlorofilu, fosfolipidów, fitosteroli oraz witaminy A, D, E, K.

Jak stosować olej konopny w kuchni? 

Wiemy już, że olej konopny ma wiele właściwości, które wpływają korzystnie na zdrowie i samopoczucie, a także łagodzą liczne objawy. Aby korzystać z możliwości, które daje, trzeba go odpowiednio dawkować. O to, jak to zrobić, zapytaliśmy specjalistę z internetowego sklepu ze spożywczymi olejami konopnymi AleOlej, który wyjaśnił:

- Aby olej konopny nie utracił swoich prozdrowotnych właściwości, należy go stosować do potraw, które nie będą poddawane dalszej obróbce termicznej, czyli takim do 40 stopni Celsjusza. Świetnie sprawdzi się na przykład jako dodatek do sałatek. W zależności od upodobań można go również dawkować doustnie. Jeśli chodzi o optymalną dzienną dawkę, to w przypadku dorosłych zalecana jest jedna lub dwie łyżki dziennie. Dzieci od 1. do 3. roku życia mogą przyjmować jedną lub dwie krople do posiłków trzy razy dziennie, dzieci od 4. do 6. roku życia pół łyżeczki dziennie, natomiast dzieci od 7. do 12. roku życia jedną lub dwie łyżki dziennie.

Olej konopny świetnie się sprawdzi w towarzystwie świeżych warzyw. Dobrym pomysłem jest również  zastąpieniem nim masła na kanapce. Może być też bazą do dressingów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter