Artykuł sponsorowany Skuteczność psychoterapii – wzrost liczby pacjentów

Skuteczność psychoterapii – wzrost liczby pacjentów

W społeczeństwie polskim temat leczenia psychoterapeutycznego osób dorosłych przestaje być tematem tabu. Zwiększona świadomość ludzi dotycząca zdrowia psychicznego, pozwala bowiem na skuteczne eliminowanie zaburzeń osobowości, uzależnień, depresji i stanów depresyjnych, czy też nerwicy oraz takich ciężkich przypadków, jak syndrom Dorosłego Dziecka z Rodzin Dysfunkcyjnych. Ważne jednak jest szybkie zgłaszanie się do odpowiednich specjalistów, którzy zastosują zindywidualizowaną terapię.

Wzrost liczby pacjentów zgłaszających się do gabinetów psychoterapeutycznych

Kampanie społeczne, otwarte dyskusje w przestrzeniach medialnych, a także stale rosnąca świadomość dorosłych ludzi, doprowadza do tego, że coraz większa liczba osób, zgłasza się ze swoimi problemami do gabinetów psychoterapeutycznych. Nie jest to podyktowane większą ilością zachorowań, w porównaniu z latami ubiegłymi, ale możliwością skutecznego analizowania grup z danymi przypadłościami, dzięki temu, że sami zgłaszają się do psychoterapeutów, bądź pomagają im w tym bliscy. Według WHO, różne formy zaburzeń psychicznych, czy emocjonalnych, dotyka aż nawet kilkanaście procent całej populacji światowej! Analizy naukowe dowodzą zaś, że za kilka lat gabinetów psychoterapeutycznych będzie przybywało, potrajając w naszym kraju ich liczbę!

Czym zajmuje się psychoterapeuta?

Psychoterapeuta może zajmować się zarówno leczeniem zaburzeń osobowości, zaburzeń psychoseksualnych, zaburzeń nerwicowych, zaburzeń odżywiania, czy też uzależnieniami, terapiami małżeńskimi i szeregiem innych problemów utrudniających codzienne funkcjonowanie. Lista przypadłości, których objawy są na stałe eliminowane, lub też ich intensyfikacja maleje, jest bardzo długa. Szczególnie warto jednak wymienić: zespół lęku uogólnionego, fobie, zaburzenia lękowe z napadami paniki, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia stresowe pourazowe, ostre reakcje na stres, depresje i stany depresyjne, zaburzenia hipochondryczne, bulimie, anoreksje, uzależnienia od: narkotyków, alkoholu, a także innych używek oraz zachowań (np. seks i zakupy), syndrom Dziecka Dorosłego z Rodzin Dysfunkcyjnych. Czasem psychoterapeuci zajmują się również leczeniem poważniejszych zaburzeń osobowości – np. choroba afektywna dwubiegunowa – ale w takich przypadkach, bardzo ważne jest również kierowanie pacjentów do psychiatrów.

Warto wiedzieć! Dzisiaj psychoterapeuci, często wykorzystywani są również przez klientów biznesowych, mowa np. o pomocy kierownikom, czy menadżerom, w pokonywaniu strachu przed wystąpieniami publicznymi itd.

Skuteczność psychoterapii

O skuteczności psychoterapii można przeczytać we wielu opracowaniach dziedzinowej literatury przedmiotowej. Warto jednak przytoczyć analizy Polskiego Instytutu Psychoterapii Integratywnej, który przedstawił wyniki badań dotyczących różnych modeli terapeutycznych. W ogólnym ujęciu dowiedziono jednak, że nawet w przypadku zaburzeń psychicznych, już po 21 sesjach zauważa się znaczną zmianę w zachowaniu pacjenta. Po 5 miesiącach współpracy z psychoterapeutą, aż 3/4 pacjentów przestaje mieć objawy! Warto zatem zauważyć skuteczność psychoterapii w najcięższych przypadkach medycznych i przełożyć to, na te mniej złożone, np. nerwice, fobie, czy depresje. W przypadku takich schorzeń, psychoterapia wielokrotnie pozwala na pełne wyeliminowanie objawów. Doskonale prowadzi swoich pacjentów przez cały cykl psychoterapeutycznych, a także po nim Barbara Truszkowska, która kieruje swoje działa dla osób dorosłych. W jej gabinecie psychoterapeutycznym, zlokalizowanym w Ostrołęce, wykorzystuje się zaś nowoczesne metodologie leczenia zaburzeń różnego podłoża.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas