Artykuł sponsorowany Jakie problemy pomaga rozwiązywać psychoterapia grupowa?

Jakie problemy pomaga rozwiązywać psychoterapia grupowa?

Każdego dnia na swojej drodze spotykamy nowe osoby. Ich reakcje oraz oczekiwanie wobec nas mogą niejednokrotnie stanowić sprzeczne sygnały. W wyniku tego często doświadczamy frustracji lub długotrwałego stresu, który może negatywnie odbić się na naszej psychice i zdrowiu. Często wycofujemy się z kontaktów społecznych w wyniku trudnych doświadczeń. Jednym ze sposobów, który pomaga na odzyskanie kontroli nad swoim życiem, jest terapia grupowa.

Możliwość obserwacji i poznania siebie

Terapia grupowa okazuje się bardzo pomocna w rozwiązywaniu problemów towarzyszących nawiązywaniu relacji, ale także łagodniejszym postaciom fobii społecznej. Korzystają z niej osoby, które zmagają się z zaniżonym poczuciem własnej wartości oraz lękiem przed oceną i odrzuceniem. Sprawdzi się ona także jako metoda walki z depresją. Kontrolowany i dobrze zaprojektowany proces terapeutyczny pozwala na to, aby w warunkach niemal laboratoryjnych obserwować pacjenta w trakcie interakcji z innymi uczestnikami. Czynniki grupowe uruchamiające się podczas terapii pozwalają na to, aby zidentyfikować źródła problemów, ale też z czasem nauczyć pacjenta odpowiedniego reagowania na zachowania otoczenia, tłumaczy terapeutka z gabinetu Przystań Marta Białek.

Zyskanie wsparcia emocjonalnego w sytuacji kryzysowej

Doświadczenia zdobyte w ramach spotkań w grupie, odpowiednio przeanalizowane w ramach indywidualnej psychoterapii, pozwalają odkryć zarówno źródła problemów, jak i dotrzeć do potencjalnych sposobów ich rozwiązania. Często terapia grupowa może być z powodzeniem łączona z indywidualną. Może także skutecznie ją zastąpić, kiedy pacjent ma problem w kontaktach za autorytetami. Praca w grupie pomaga też pacjentowi uzyskać odpowiedź zwrotną od innych uczestników, którzy są z nim równouprawnieni. Ważnym aspektem jest także otrzymanie wsparcia emocjonalnego, kiedy jednostka nie ma możliwości uzyskania ich od najbliższych osób. Z tego powodu może być ona pewnego rodzaju odpowiednikiem grupy rodzinnej.

Korzyści z odbywania psychoterapii grupowej

Terapia grupowa z powodzeniem pomaga wzmocnić poczucie własnej sprawczości, ale też buduje wiele umiejętności społecznych potrzebnych w codziennych sytuacjach. Wśród nich można wymienić asertywność, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych i budowania relacji. Dzięki temu pacjent odzyskuje wpływ na swoje życie. Najważniejszym celem jest jednak zmniejszenie lub usunięcie objawów chorobowych, a co za tym idzie zrozumienie tego, jakie wzorce relacji są odpowiednie, aby prowadzić zdrowe emocjonalnie i satysfakcjonujące życie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas