Artykuł sponsorowany Nie daj się jaskrze, czyli objawy i leczenie choroby

Nie daj się jaskrze, czyli objawy i leczenie choroby

Jaskra jest podstępną chorobą oczu, która rozwija się powoli i nie daje na początku żadnych typowych objawów. Zbagatelizowana, może doprowadzić nie tylko do pogorszenia jakości widzenia, ale również do utraty wzroku. Dlatego jaskry nie można lekceważyć.

Przyczyny jaskry

Jaskra to choroba, o istnieniu której pacjent najczęściej dowiaduje się przypadkowo – podczas kontrolnego badania okulistycznego. Jeszcze do niedawna uważano, że jej przyczyną jest zbyt wysokie ciśnienie w gałce ocznej prowadzące do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Obecnie wiadomo tyle, że przyczyny są znacznie bardziej złożone.

Na jaskrę narażone są osoby zmagające się m.in. z miażdżycą, cukrzycą, hiperlipidemią. Duże znaczenie ma także prowadzenie stresującego trybu życia, nadciśnienie tętnicze i częste migreny. Ponadto zwykle dotyka krótkowidzów z wadą poniżej 4 dioptrii. W grupie ryzyka znajdują się także wszyscy, u których przypadki choroby były diagnozowane w rodzinie.

Objawy wskazujące na jaskrę

Jaskra jest chorobą, która kryje się pod wieloma postaciami, spośród których najgroźniejsza jest tzw. jaskra pierwotna, a więc z niskim ciśnieniem śródgałkowym. Jako że rozwija się bezobjawowo, do jej rozpoznania dochodzi najczęściej podczas np. dobierania okularów. Jeżeli pacjent ma już świadomość gorszej jakości widzenia, choroba znajduje się w stadium zaawansowanym, w efekcie czego ubytki w polu widzenia są naprawdę bardzo duże – na tyle, że trudno jest zauważyć nadjeżdżający z boku samochód.

Warto jednak mieć świadomość, że jaskra może dawać pewne objawy. Zwykle jednak są tak subtelne, że niezauważalne albo po prostu bagatelizowane.

Jeśli jednak zauważysz takie symptomy jak:

  • częste łzawienie oczu,
  • światłowstręt,
  • widoczność tęczowych kół podczas patrzenia na źródło światła,
  • trudność z adaptacją oka do widzenia w ciemności,
  • częste bóle głowy – szczególnie poranne migreny,
  • zawroty głowy,

należy niezwłocznie udać się do poradni okulistycznej działającej np. przy Galerii Zdrowia Medica. Specjalista przeprowadzi niezbędne badania i dokona rozpoznania, aby podjąć właściwe leczenie.

Leczenie jaskry

Im wcześniej jaskra zostanie wykryta, tym większe szanse na szybszą poprawę jakości widzenia. Jeśli okulista rozpozna chorobę we wczesnej fazie, wówczas pomocne może okazać się leczenie farmakologiczne lub leczenie polegające na laserowym udrożnieniu odpływu cieczy z gałki ocznej.

Jeżeli pacjent ma problem z jaskrą o charakterze przewlekłym, tj. z zablokowanym kątem przesączania, wówczas ratunkiem są zabiegi laserowe pozwalające na usunięcie bariery. Zdarzają się jednak i przypadki, kiedy zachodzi konieczność chirurgicznego wycięcia części tkanek i utworzenia nowych dróg odpływu.

W walce z jaskrą istotne znaczenie ma również styl życia. Przede wszystkim należy unikać stresujących sytuacji i silnego zdenerwowania – to czynniki, które wpływają na wzrost ciśnienia gałki ocznej. Ponadto należy ograniczyć przebywanie w ciemnych pomieszczeniach, gdyż to nasila ataki choroby.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas