Artykuł sponsorowany Fluoryzacja – na czym polega i czy warto ją wykonywać?

Fluoryzacja – na czym polega i czy warto ją wykonywać?

Regularne poddawanie zębów fluoryzacji pomaga utrzymać je w dobrej kondycji i zapobiega powstawaniu próchnicy. Zabieg ten kojarzony jest głównie ze szkolną fluoryzacją dla dzieci, ale nie ulega wątpliwości, że jest on wskazany także dorosłym. Fluoryzacja znacznie wzmacnia szkliwo i stanowi jeden z najskuteczniejszych stomatologicznych zabiegów profilaktycznych. Wyjaśniamy, na czym polega fluoryzacja oraz dlaczego warto ją regularnie wykonywać.

Podstawowe informacje o fluoryzacji

Fluoryzacja jest zabiegiem, który skutecznie zapobiega powstawaniu próchnicy. Naturalne szkliwo chroni zęby przed działaniem szkodliwych czynników. Gdy zostanie uszkodzone lub dojdzie do jego demineralizacji, zęby stają się słabsze i bardziej narażone na rozwój próchnicy. Fluoryzacja to zabieg, który polega na naniesieniu na powierzchnię zęba lakieru z fluorem, który wzmacnia szkliwo i prowadzi do jego remineralizacji.

Zabiegi fluoryzacji dla dzieci i dorosłych, z wykorzystaniem wysokiej jakości preparatów, oferuje NZOZ centrum stomatologiczne WAPdent w Krakowie. Warto zapoznać się z ofertą tej placówki.

Wskazania do fluoryzacji zębów

Fluoryzacja jest zabiegiem profilaktycznym i warto wykonywać go regularnie. Jest zalecana zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Powinni się na nią zdecydować wszyscy ci, którym zależy na zapobieganiu powstawaniu próchnicy. Jest ona także wskazana w leczeniu nadwrażliwości zębów. Wielu stomatologów zaleca wykonanie fluoryzacji po zabiegach dentystycznych – zapobiega to powstawaniu próchnicy wtórnej w okolicach wypełnień ubytków oraz uzupełnień protetycznych, a także podczas leczenia ortodontycznego.

Jak wygląda zabieg fluoryzacji?

Fluoryzacja jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym. Polega na smarowaniu zębów preparatem zawierającym duże stężenie fluoru. Aby zabieg był skuteczny, przez ok. 2 godziny po nim należy powstrzymać się od jedzenia i picia i zrezygnować z mycia zębów do końca tego dnia. Im dłużej fluor będzie utrzymywał się na zębach, tym lepiej wzmocni i uodporni szkliwo.

Zabieg fluoryzacji trwa zaledwie kilka minut, ale poprzedzony jest zazwyczaj dokładnym czyszczeniem zębów. Stomatolog za pomocą specjalnego pędzelka bardzo dokładnie pokrywa zęby warstwą preparatu z fluorem i następnie osusza go, aby dobrze przywarł do zębów.

Istnieje kilka metod fluoryzacji. Do tego zabiegu najczęściej wykorzystywany jest specjalny żel, lakier lub pianka.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas