Materiał Partnera Na czym polega lakowanie zębów?

Na czym polega lakowanie zębów?

Lakowanie zębów to często wykonywany przez stomatologów zabieg profilaktyczny. Jego celem jest uszczelnienie bruzd anatomicznych i szczelin w zębach, by nie dopuścić do wniknięcia w nie bakterii, wywołujących chorobę próchnicową. Lakowanie najczęściej przeprowadza się u dzieci, choć z usługi mogą skorzystać także osoby dorosłe. Jakie są efekty zabiegu?

Lakowanie zębów- na czym polega?

Lakowanie zębów jest nieskomplikowanym i bezbolesnym zabiegiem. Polega na pokryciu zębów specjalnym preparatem, w którego skład wchodzi żywica. Preparat ten nazywany jest przez dentystów lakiem. Zabieg przede wszystkim ma zapewnić dobrą ochronę przed rozwojem próchnicy, ale też ułatwia czyszczenie zębów. Najczęściej lakiem pokrywa się zęby trzonowe i przedtrzonowe, ponieważ charakteryzują się one nieregularną budową. Ich powierzchnia nie jest pozbawiona bruzd i szczelin, do których z łatwością mogą przeniknąć bakterie odpowiedzialne za powstawanie zmian próchnicowych. Lakowanie zębów przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym.

Kiedy lakowanie zębów jest wskazane?

Z doświadczenia stomatologów z Duda Clinic wynika, że lakowanie zębów najlepiej jest przeprowadzić jak najszybciej po wyrżnięciu się zębów stałych, w szczególności tylnych. Wówczas rezultaty wykonania zabiegu są najlepsze, ponieważ zapewniają najbardziej efektywną ochronę przed próchnicą. Zęby trzonowe pojawiają się u dzieci około 6-8 roku życia. U dorosłych zabieg przeprowadza się w celu ochrony zębów mądrości podczas ich erupcji. Lakowanie zębów jest obojętne dla zdrowia człowieka. Przy zastosowaniu laków, które uwalniają fluor zaobserwowano jednak ich korzystny wpływ na reminalizację szkliwa.   

Lakowanie a lakierowanie zębów

Wielu pacjentów myli lakowanie zębów z ich lakierowaniem. Tymczasem zabiegi te zapewniają różne efekty. O ile lakowanie zapewnia doskonałą ochronę przed próchnicą, lakierowanie wzmacnia odporność szkliwa na działanie szkodliwych kwasów. Lakierowanie zębów polega na pokryciu ich preparatem, który zawiera w sobie duże stężenie fluoru. Zabieg można przeprowadzić zarówno na zdrowych zębach, jak i tych objętych chorobą próchnicową w niezaawansowanym stadium. W przypadku lakowania, pokrycie lakiem chorych zębów jest niewskazane. Lakierowanie zębów należy powtarzać kilka razy w ciągu całego roku, podczas gdy lakowanie wystarczy przeprowadzić raz na jakiś czas.

Ile kosztuje lakowanie zębów?

Narodowy fundusz Zdrowia refunduje lakowanie zębów dzieciom do 7 roku życia. Z możliwości tej możemy skorzystać w gabinetach stomatologicznych, które mają podpisaną umowę z tą instytucją. Lakowanie zębów u osób dorosłych i starszych dzieci odbywa się zazwyczaj na prywatnych wizytach u dentysty. Koszt usługi waha się od 35 do 60 złotych za jednego zęba. Warto zdecydować na zabieg, ponieważ oplata za potencjalne leczenie próchnicy może być dużo wyższa niż cena zabiegów profilaktycznych.

Podziel się