Artykuł sponsorowany Zdrowe stopy to zdrowe ciało

Zdrowe stopy to zdrowe ciało

Płaskostopie, nadmierna supinacja, haluksy – różne problemy ze stopami dotykają wiele osób. Wbrew przekonaniu nie są to błahe problemy , gdyż organizm człowieka jest strukturą skomplikowanych układów i narządów wzajemnie na siebie oddziałujących. Stopy, jako podstawa naszego ciała, decydująco wpływają na stan stawów kończyn dolnych, na ustawienia kręgosłupa i ogólnie na postawę całego ciała. Dlatego nie wolno lekceważyć problemów ze stopami.

Diagnostyka problemów ze stopami

Na szczęście współczesna medycyna daje wiele możliwości zarówno jeśli chodzi o podstawowe badanie stóp, jak i precyzyjne rozpoznanie zmian, w tym patologii, w obrębie kończyn dolnych. Często najlepszym rozwiązaniem na stwierdzone problemy jest  stosowanie personalizowanych wkładek ortopedycznych wykonanych na zamówienie. Przed zaprojektowaniem wkładek w pracowni Ortopedyk , badanie stóp przeprowadza  ortopodolog. Badanie to obejmuje wywiad z pacjentem, obserwację, badanie dotykowe stóp oraz badania komputerowe. Testy ortopedyczne z wykorzystaniem nowoczesnych technologii- umożliwiają uzyskanie precyzyjnych pomiarów nacisku na stopy zarówno w trakcie chodzenia, jak i podczas stania oraz innych danych z obszaru biodynamiki kończyn dolnych i stabilometrii. Poprawia to nie tylko diagnostykę, ale także dobranie metod leczenia oraz profilaktykę chorób stóp. Ma też duże znaczenie w projektowaniu indywidualnie dopasowanych wkładek ortopedycznych.

Wkładki ortopedyczne dla dzieci i dla dorosłych

Profilaktykę chorób stóp należy prowadzić już w wieku dziecięcym (powyżej 5 lat), aby zapewnić odpowiednie ustawienia kostno-stawowe, a co za tym idzie właściwe warunki rozwojowe narządu ruchu. Jeśli często występują bóle stop, kolan, czy bioder lub kręgosłupa, a na dodatek zauważysz, że buty szybko defasonują się lub podeszwy nierówno się ścierają, warto odwiedzić specjalistyczną placówkę ortopedyczną. Po badaniu kończyn dolnych może okazać się, że przyda ci się jakaś forma leczenia – oprócz ćwiczeń i masaży stanowiących terapie uzupełniające - bardzo korzystne jest zastosowanie anatomicznych wkładek ortopedycznych. Podczas projektowania wkładek uwzględnione zostaną kompleksowo problemy zgłoszone przez pacjenta jak i te wykryte podczas specjalistycznego badania.Często nie uświadamiamy sobie, że dolegliwości bólowe stawów wyższych pięter kinematycznych w tym kręgosłupa oraz niewłaściwa postawa czy wzorzec chodu zależą od prawidłowego ustawienia kości stóp. Systematyczne używanie wkładek ortopedycznych indywidualnie dopasowanych do kształtu stopy i jej potrzeb często zapobiega tworzeniu się palucha koślawego (haluksa), ostróg piętowych, hondromalacji stawu kolanowego i innych schorzeń jak tendinopatie, entezopatie czy spondyloartropatie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas