Materiał Partnera Zalety odbudowy uzębienia za pomocą implantów zębowych

Zalety odbudowy uzębienia za pomocą implantów zębowych

Odbudowa uzębienia przy użyciu implantów zębowych jest obecnie najdoskonalszą metodą. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że implanty umożliwiają nie tylko idealne odwzorowanie estetyki uśmiechu, ale także pozwalają na całkowite przywrócenie funkcjonalności narządu żucia. Co sprawia, że implanty zębowe dają tak niezwykłe efekty, które są niedostępne dla innych metod, dowiesz się z naszego artykułu.

Znakomita imitacja korzenia zęba

Przewaga implantów zębowych nad innymi, protetycznymi metodami odbudowy uzębienia bierze się stąd, że implanty nie stanowią jedynie protezy korony zębowej, a mają za zadanie przede wszystkim zastąpienie korzenia naturalnego zęba. Każdy implant składa się bowiem z dwóch podstawowych elementów: mającego za zadanie zastąpienie korzenia, wszczepianego w dziąsło lub w żuchwę, filaru oraz z nabudowywanej na nim korony prostetycznej.

Sercem całego implantu jest filar. Wykonany z tytanu, jego stopów lub z cyrkonu, charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na wszelkiego rodzaju obciążenia mechaniczne powstałe w trakcie procesu przeżuwania pokarmu, oraz jest całkowicie biozgodny z tkankami organizmu. Ta druga cecha jest o tyle istotna, że dzięki niej sztuczny korzeń zębowy jest traktowany przez tkanki, jak ich integralna części. Może być więc przez nie obrastana, dzięki czemu implant ma wystarczającą stabilność oraz zapobiega się w ten sposób postępowaniu procesu atrofii, czyli zaniku kości. Żeby ułatwić tkankom obrastania implanta, przed wszczepieniem jest on jeszcze dodatkowo pokrywany specjalnie dobraną porowatą substancją, plazmą tytanową lub hydroksyapatytem.

Korona protetyczna

Po wszczepieniu implantu nabudowywana jest na niego jeszcze korona protetyczna, która ma za zadanie odwzorowanie estetyczne utraconego zęba oraz bierze udział w przeżuwaniu pokarmów. Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Saska Smile w Warszawie: Zazwyczaj tuż po wszczepieniu implanta, stosuje się wykonaną z akrylu koronę tymczasową, która ma zadanie ochronę korzenia do czasu zagojenia powstałych po zabiegu ran. Później zastępuje się ją porcelanową koroną stałą. Porcelana charakteryzuje się po prostu najbardziej zbliżonym wyglądem do naturalnych zębów oraz jest odpowiednio trwała, żeby móc pełnić swoje funkcje.

Wszczepiony implant zębowy może nam służyć nawet przez 20-30 lat.

Podziel się