Materiał Partnera Zabezpieczenie imprez masowych – współpraca ze specjalistami ratownictwa medycznego

Zabezpieczenie imprez masowych – współpraca ze specjalistami ratownictwa medycznego

Brak zabezpieczenia imprezy masowej, przy organizacji koncertu, wydarzenia sportowego, festynu, pikniku miejskiego dla dzieci, czy innej formy wydarzenia zamkniętego, bądź otwartego, jest poważnym naruszeniem prawa, co może skutkować nałożenie znacznych sankcji finansowych – i nie tylko – na organizatorów. To dlatego dzisiaj, usługi specjalistycznych firm ratownictwa medycznego, są tak istotne!

Na co składa się zabezpieczenie imprezy masowej?

Zabezpieczenie imprezy masowej, to nie tylko zapewnienie uczestnikom ochrony porządku publicznego, mienia, czy obiektom odpowiedniego stanu technicznego, również instalacji. Ważne, są również usługi ratownictwa medycznego, które jak się okazują przy dużych imprezach wykorzystywane, są w związku z różnymi sytuacjami kryzysowymi: przedawkowanie narkotyków i dopalaczy, nadużycie/zatrucie alkoholem, stany lękowe, skaleczenia i poważniejsze urazy ciała, pobicia, czy nawet konieczność przywracania czynności życiowych.

Firma ratownictwa medycznego, która świadczy usługi dla organizatorów imprez masowych, musi zatem być wyszkolona w zakresie udzielania pierwszej pomocy, resuscytacji, czy nawet psychologii. Istotne jest również to, aby była ona wyposażona w nowoczesne sprzęty medyczne przenośne, niezbędne akcesoria i medykamenty, a także w pojazdy przystosowane do błyskawicznego przewozu poszkodowanych do najbliższych szpitali. Warto zatem wiedzieć, że zabezpieczenie imprezy masowej, pod kątem medyczny, zapewniają tylko uprawnione i certyfikowane podmioty, które często świadczą szerokie usługi w związku z kontraktami ze szpitalami, klinikami, a także przychodniami NZOZ.

Ratownicy medyczni z doświadczeniem

Przy różnego rodzaju imprezach masowych, ważne jest to, aby liczba ratowników medycznych, przypadała na ilość osób biorących udział w wydarzeniu – jest to podyktowane Ustawą z dnia 20 marca 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz.U.09.62.504). Ważne jest także to, aby podejmować współpracę z doświadczonymi podmiotami. Takim jest ten działający w województwie dolnośląskim – mowa o firmie PIOTR-MED, która zajmowała się między innymi bezpieczeństwem medycznym podczas 27 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jelcz-Laskowice. Ponadto ratownik medyczny Piotr Igras, z niesamowicie szerokim dorobkiem zawodowym, wielokrotnie podejmował się przejazdów medycznych po całej Polsce i Europie, transportując pacjentów ciężko chorych, onkologicznych, geriatrycznych, niepełnosprawnych, a także dzieci, do klinik oraz szpitali w Anglii, Szwecji, Francji, Włoszech, Czechach itd. 

Podziel się