Artykuł sponsorowany Jak wygląda leczenie zaburzeń pamięci?

Jak wygląda leczenie zaburzeń pamięci?

Ludzka pamięć to nic innego, jak zdolność rejestrowania, przechowywania i przywoływania różnych bodźców zmysłowych, informacji czy skojarzeń. Wiele osób boryka się z jej zaburzeniami, które mogą mieć podłoże w chorobach układu nerwowego lub niedyspozycji psychicznej.  Aby dociec przyczyny kłopotów z zapamiętywaniem, lekarze wykonują badania mózgu, obserwują zachowanie pacjenta i przeprowadzają z nim wywiad. Jakie zaburzenia pamięci wyróżniamy? Jak przebiega ich leczenie?

Rodzaje zaburzeń pamięci

Proces zapamiętywania na najniższym poziomie opiera się na zachodzących w komórkach nerwowych reakcjach chemicznych. Zaburzeniami tego procesu zajmują się neurolodzy, na przykład Jacek Gajos dr n. med. I lek. Anna Gajos z Mysłowic. Do klinicznych postaci problemów z pamięcią należy amnezja. Może ona przyjąć postać powstającą, czyli przemijającą, lub utrwaloną i postępującą. Nie musi oznaczać całkowitego zaniku pamięci – często dotyczy tylko jej części, na przykład słów, obrazów czy dźwięków. Ostra amnezja występuje nagle, często po udarze czy zapaleniu mózgu. Może być odwracalna lun trwała. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest przemijająca amnezja całkowita obejmujące obszary pamięci odpowiedzialne za orientację w czasie, miejscu i otoczeniu przy jednoczesnym zachowaniu świadomości.

Chory nie wie wówczas, gdzie się znajduje ani dokąd idzie, ale jest w stanie świadomie kontynuować podejmowane czynności, a pamięć odzyskuje zwykle po kilku godzinach.  Postępująca amnezja jest z kolei zaburzeniem narastającym stopniowo i nieodwracalnym. Innym rodzajem zaburzenia pamięci jest otępienie, które charakteryzuje się jednoczesnym ubytkiem wiedzy, myślenia, mowy, czytania, pisania i tak dalej. Dochodzi do niego wskutek zanikania neuronów spowodowanego na przykład chorobą Alzheimera, zatruciem, urazem i innymi czynnikami. Pierwszymi objawami zwiastującymi kłopoty z pamięcią mogą być łagodne zaburzenia funkcji poznawczych, takich jak spostrzeganie, myślenie i uwaga.

Leczenie zaburzeń pamięci

Każdy specjalista neurolog wie, że leczenie zaburzeń pamięci jest trudnym i złożonym procesem. Najczęściej stosowaną metodą jest farmakoterapia, czyli wdrażanie leków. Zazwyczaj nie jest ona jedna wystarczająca i zawsze powinna być wspomagana odpowiednimi ćwiczeniami pamięci, aktywizującymi neurony i zapobiegającymi ich zwyrodnieniom. Delikatne kłopoty z zapamiętywaniem można spróbować rozwiązać preparatami dostępnymi bez recepty – należy do nich na przykład wyciąg z miłorzębu, którego działanie polega na ochronie komórek nerwowych przed toksynami, co sprawdza się między innymi w walce z chorobą Alzheimera. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas