Artykuł sponsorowany Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Dbanie o zęby to podstawa codziennej pielęgnacji. Termin „higiena jamy ustnej” kojarzy się zapewne większości ze szczotkowaniem uzębienia oraz regularnymi wizytami u dentysty – i słusznie. Mycie zębów nie jest jednak tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Każdy z nas powinien zaopatrzyć się we właściwą szczoteczkę, pastę oraz pamiętać o złotych zasadach szczotkowania. Na czym polega dbanie o higienę jamy ustnej?

Codzienne szczotkowanie zębów

Szczotkowanie zębów (dwa razy dziennie, zaraz po przebudzeniu i tuż przed pójściem spać) to podstawowa czynność w ramach profilaktyki stomatologicznej. Wskazane byłoby mycie zębów po każdym posiłku, jednak -  w związku z tym, że jest to logistycznie mało prawdopodobne – można sięgać po gumy do żucia (bez cukru), a także chwilę po zjedzeniu przepłukiwać usta wodą.

Brak prawidłowej szczoteczki nie da dużych rezultatów. Tylko odpowiednio dobrana szczoteczka do zębów pomoże w dokładnym wyczyszczeniu uzębienia. Zbyt miękka szczoteczka daje ryzyko niedokładnego usunięcia pozostałości po jedzeniu i napojach (szczególnie słodkich), natomiast zbyt twardą możemy szybko podrażnić sobie dziąsła. Szczoteczkę do zębów najlepiej wymieniać co kilka miesięcy (dwa lub trzy).

Samo szczotkowanie nie może być zbyt mocne – energiczne przesuwanie twardą szczoteczką może doprowadzić do krwawienia dziąseł i ogólnej nadwrażliwości uzębienia. Ważny jest także wybór odpowiedniej pasty do zębów (koniecznie z fluorem). Optymalny czas mycia zębów to 2 minuty. Należy stosować tzw. ruch wymiatający. Każdy ząb musi być szczotkowany osobno, od dziąsła po koronę. Ważne także, by myć zęby zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Zaskakujący może być fakt, że po wyszczotkowaniu nie powinno się przepłukiwać zębów od razu wodą – najlepiej pozostawić preparat jeszcze przez jakiś czas w buzi i pozwolić fluorowi podziałać w obrębie uzębienia (pozostawienie go na chwilę pozwala na lepszą ochronę przed bakteriami).

Staranne wyszczotkowanie zębów należy zakończyć nitkowaniem i przepłukaniem jamy ustnej specjalnym płynem antybakteryjnym. Najlepiej wybrać płukanki bez alkoholu.  

Regularne wizyty u stomatologa

Dbanie o higienę jamy ustnej wiąże się także z wprowadzeniem nawyku regularnych wizyt u stomatologa. Im częściej będziemy się pojawiać o tego lekarza, tym szybciej możemy wykryć różne (na początku niewielkie) ubytki. Gabinet prof. dr hab. n. med. Beaty Czarneckiej ze specjalnością stomatologii zachowawczej w Poznaniu to sprawdzone miejsce, w którym można liczyć na profesjonalne usługi dentystyczne. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter