Artykuł sponsorowany W jaki sposób leczy się hirsutyzm?

W jaki sposób leczy się hirsutyzm?

Hirsutyzm występuje u 5-10% dziewcząt i kobiet. Przypadłość objawia się nadmiernym owłosieniem w wybranych partiach ciała. Jest to owłosienie typu męskiego, charakteryzujące się głęboką ciemną barwą i znaczną grubością włosków. Hirsutyzm bywa powodem wstydu i dyskomfortu chorujących na niego kobiet. Popularne metody depilacji, często okazują się nieskuteczne. Wizyta u endokrynologa jest konieczna, by poradzić sobie z problemem. Jak wygląda jego leczenie?

Przyczyny hirsutyzmu

Za nadmierne owłosienie u kobiet odpowiada wysoki poziom męskim hormonów płciowych w krwi. Androgeny w wysokim stężeniu uwalniane są na skutek zaburzeń hormonalnych. Często hirsutyzm ma związek z przyjmowaniem leków o działaniu androgennym. Bywa, że skłonność do jego wystąpienia przekazywana jest genetycznie. Choroba może ujawnić się w każdym momencie życia. Najczęściej hirsutyzm stwierdza się u dziewczynek w okresie dojrzewania oraz u przekwitających kobiet.


Objawy choroby

Za główny objaw choroby uważa się nadmierne owłosienie, które pojawia się na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu, plecach, pośladkach i wewnętrznej stronie ud. Nie jest to jednak jedyny symptom choroby. Endokrynolodzy -wraz ze wzrostem stężenia androgenów w organizmie kobiet -zaobserwowali także :

  • pojawienie się trądziku
  • zmniejszenie piersi
  • obniżenie tonu głosu
  • wzrost masy mięśniowej
  • powiększenie się łechtaczki
  • łysienie typu męskiego

Wszystkie te objawy są ciężkie do zaakceptowania przez pacjentki, co dodatkowo wiąże się z pogorszeniem ich stanu psychicznego. Zmiana wyglądu powoduje trudności w nawiązywaniu relacji międzyludzkich oraz akceptacji swojego ciała, dlatego tak ważne jest poprawne zdiagnozowanie choroby oraz zaordynowanie skutecznego leczenia.

Diagnostyka hirsutyzmu

Kobieta, która zauważy u siebie wymienione wyżej objawy powinna czym prędzej zgłosić się do dobrego endokrynologa. Diagnoza opiera się na dokładnym wywiadzie lekarskim, badaniu palpacyjnym oraz dodatkowych badaniach hormonalnych. Na te ostatnie składa się oznaczenie we krwi stężenia testosteronu i jego pochodnych. Czasami lekarze zalecają także zbadanie stężenia hormonów wydzielanych przez tarczycę i przysadkę mózgową.

Leczenie hirsutyzmu

Jak informuje specjalista z Gabinetu Endokrynologicznego we Wrocławiu- leczenie hirsutyzmu polega głównie na ustabilizowaniu gospodarki hormonalnej pacjentki, co skutkuje cofnięciem się objawów choroby. Najczęściej stosuje się w tym celu doustne leki antykoncepcyjne, jednak na efekty terapii trzeba poczekać. W przypadku dziedzicznego hirsutyzmu stosowanie tych środków nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Często jedynym ratunkiem dla genetycznie obciążonych kobiet jest laserowa depilacja, która niszczy cebulki włosów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas