Materiał Partnera W czym pomaga pacjentom lekarz internista? Poznaj trzy ważne specjalizacje

W czym pomaga pacjentom lekarz internista? Poznaj trzy ważne specjalizacje

Lekarze interniści zajmują się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób wewnętrznych. Specjaliści interny postrzegają przy tym chorego całościowo, uwzględniając pełen stan zdrowia organizmu. Często mówi się zatem o tym, iż interniści traktują pacjentów holistycznie. Czy jednak oprócz chorób wewnętrznych lekarze ci specjalizują się w czymś jeszcze?

Lekarz od chorób wewnętrznych

Lekarze interniści przyjmują pacjentów, którzy mają problemy z układem pokarmowym, krążeniowym, moczowym, krwiotwórczym, oddechowym czy też odpornościowym. Specjaliści ci muszą zatem mieć bardzo rozległą wiedzę na temat całego organizmu, a także powiązań między różnymi dolegliwościami. Ich zadaniem jest bowiem wdrożenie leczenia przyczynowego, a nie usuwanie czy minimalizowanie samych objawów. Do lekarza od chorób wewnętrznych można zatem zgłaszać się przy przewlekłych chorobach płuc, przy astmie, kamicy, reumatoidalnym zapaleniu stawów czy też przy chorobach trzustki, wątroby, żołądka. Podkreślić przy tym warto, że to internista zleca ważne badania laboratoryjne i diagnostyczne, a także przekierowuje pacjentów do lekarzy: okulistów, kardiologów, hematologów, diabetologów czy nawet chirurgów.

Pamiętać też należy, iż interniści nie tylko diagnozują oraz leczą choroby, ale także świadczą szeroko pojętą profilaktykę zdrowotną. Na to można liczyć we współpracy z lekarzem Mirosławą Paśko, której gabinet mieści się w Nowym Mieście Lubawskim

Medycyna pracy

Interniści często rozszerzają swoje kompetencje o zakres pomocy  w ramach medycyny pracy. To wtedy mogą oni podejmować współpracę z różnego typu firmami, które wysyłają swoich pracowników na obligatoryjne badania wstępne, okresowe oraz kontrolne. Są one ważne przed podjęciem pracy, po dłuższym okresie rekonwalescencji, w trakcie oraz po ciąży, a także dla niektórych zawodów okresowo po ustaniu ważności pierwszego orzeczenia badań wstępnych.

Skierowanie na wizytę u lekarza medycyny pracy najczęściej wydaje pracodawca, który również zobowiązany jest do opłacenia usługi. Często oprócz samej analizy stanu zdrowia oraz podstawowych badań, jest ona rozszerzana o dokładniejszą diagnostykę laboratoryjną i obrazową.

Medycyna sportu

Podobnym zakresem pomocy medycznej charakteryzują się również interniści od medycyny sportu. Oferują oni badania wstępne oraz okresowe i kontrolne dla dzieci i młodzieży do 21 roku życia, a także do 23 roku życia, co wymagane jest m.in. dla osób zawodowo uprawiających wybraną dyscyplinę sportu.

W przypadku badań dla sportowców należy przejść znacznie szerszą diagnostykę, niż w przypadku badań pracowniczych. Często dokonywane są szczegółowe badania wzroku, układu kostnego i mięśniowego, EKG, analiza moczu, OB, morfologia ogólna, analiza stężenie glukozy.Ponadto lekarze pomagają w przygotowaniu strategii odnowy biologicznej, fizjoterapii czy nawet diety zawodnika. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas