Artykuł sponsorowany Jakie badania muszą przejść instruktorzy nauki jazdy?

Jakie badania muszą przejść instruktorzy nauki jazdy?

Instruktor jazdy to bardzo odpowiedzialny zawód. Przede wszystkim ze względu na działalność na drodze, gdzie brak ostrożności jednego uczestnika ruchu może zaważyć na losie innych. Ponadto instruktor musi sprawować pełną kontrolę nad pojazdem, ponieważ jest odpowiedzialny za kursanta, który jeszcze nie do końca umie prowadzić samochód. Dlatego też, aby zostać instruktorem jazdy trzeba przejść szereg badań uprawniających do wykonywania zawodu.

Badania lekarskie

Celem badań lekarskich jest wykrycie ewentualnych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Przyszły instruktor musi być w pełni sprawny, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadku drogowego z jego udziałem. Podczas badania sprawdzany jest wzrok, słuch i równowaga kandydata. Kontroluje się też pracę aparatu ruchu, układu nerwowego, oddechowego i krwionośnego. Badanego sprawdza się pod kątem występowania takich chorób jak cukrzyca lub epilepsja. Szuka się objawów uzależnienia od alkoholu lub innych szkodliwych substancji. Krótko mówiąc – przeprowadza się szereg badań, które mają za zadanie dokładne sprawdzenie, czy kandydat na instruktora może wykonywać ten zawód.

Badania psychotechniczne

Brak przeciwwskazań zdrowotnych nie wystarczy, aby ktoś mógł zostać instruktorem. Niezbędne jest też przeprowadzenie badania psychotechnicznego, które pozwoli ocenić, jak kandydat będzie się zachowywał na drodze. Sprawdzana jest spostrzegawczość badanego, jego refleks, umiejętność koncentracji i podzielność uwagi. Bada się sprawność umysłową oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Bardzo ważne jest też określenie temperamentu i cech osobowości. W końcu trudność i odpowiedzialność zawodu instruktora nie polega tylko na pracy na drodze, ale również na kontaktach z innymi ludźmi. Dla kursantów nauka jazdy jest często stresująca, dlatego instruktor powinien cechować się dużą dojrzałością społeczną, aby mógł profesjonalnie i ze spokojem podejść  do swojego ucznia.

Jak przygotować się do badania psychotechnicznego?

Jak wyjaśnia właściciel Studia Badań Psychologicznych i Psychoterapii Auto-Sugestia, psycholog Paulina Knosala:

Na psychotesty należy wziąć ze sobą dowód osobisty, okulary oraz prawo jazdy – w przypadku badań psychotechnicznych dla instruktorów skierowanie nie jest wymagane.

Ważne jest też to, żeby na badania przyjść wypoczętym – to pomoże w uzyskaniu prawidłowego wyniku.

Badania muszą być powtarzane. Wszyscy zawodowi kierowcy – a do nich zaliczają się instruktorzy nauki jazdy – muszą powtarzać badania co 5 lat. O terminie ważności badań decyduje psycholog, najczęściej jest to zgodne z ustawą 5 lat, a w przypadku instruktorów, którzy przekroczyli wiek 60 lat – 30 miesięcy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas