Materiał Partnera Czy joga jest skuteczną profilaktyką zdrowotną?

Czy joga jest skuteczną profilaktyką zdrowotną?

Odpowiedź na pytanie, czy joga jest skuteczną profilaktyką zdrowotną, brzmi TAK! Oczywiście nie zastępuje ona wizyt lekarskich, czy złożonych planów leczenia i profilaktyki farmakologicznej, co nie oznacza, że nie przynosi ona wyraźnych efektów poprawy zdrowia. Mowa zarówno o tym psychicznym, fizycznym, jak i też duchowym. Poznaj zdrowotne właściwości uprawiania jogi!

Redukcja stresu

Uprawianie jogi od lat kojarzy się z napełnianiem ciała pozytywną energią. Odpowiednie ćwiczenia znacznie bowiem redukują poziom kortyzolu, uważanego za hormon stresu, „odganiając” natłok myśl i przede wszystkim rozluźniając mięśnie. Człowiek regularnie uprawiający jogę, może poczuć charakterystyczne poczucie wewnętrznego spokoju, czy też wręcz uczucie lekkości ciała. Badania naukowe wykazały zaś, że dyrektorzy, czy menadżerowie w różnych grupach wiekowych i o odmiennej płci, dzięki jodze stawali się bardziej kreatywni, mniej zestresowani pracą, a przy tym łagodniejsi dla podwładnych…

Usprawnione krążenie

Nasze codzienne samopoczucie w dużej mierze wynika z tego, czy krew krążąca w naczyniach krwionośnych, podróżuje pod dobrym ciśnieniem i przy odpowiednim utlenieniu. Wiele schorzeń, swoją przyczynę ma właśnie w nieodpowiednich wynikach krwi, i tu po raz kolejny joga przynosi spektakularne efekty. W trakcie ćwiczeń krew bowiem idealnie się dotlenia sprawnie wędrując do każdej komórki ciała. Dla przykładu seniorzy, regularnie uprawiający jogę, obniżają swoje tętno spoczynkowe, zabezpieczając przy tym pracę serca! Jeśli chodzi jednak o usprawnione krążenie, warto również wspomnieć o wykształceniu dzięki jodze prawidłowych odruchów oddechowych. Na co one wpływają? Na obniżenie skutków astmy i alergii, na przyjemniejszy i lepszy sen, szybszą regenerację ciała, a nawet na usprawnione procesy myślowe, w tym pamięć oraz koncentrację!

Uelastycznia ciało

Koleją zaleta zdrowotną uprawiania jogi, jest to, że uelastycznia ona skórę, a także rozciąga kości i mięśnie. Ciało staje się zatem sprawniejsze, co zauważają zarówno osoby chorujące na reumatyzm i osteoporozę, jak i te, które uprawiają zawodowo lub amatorsko sporty. Joga to zatem świetna gimnastyka ciała, umysłu oraz duszy!

Wspomaga procesy leczenia

Ważnym efektem długotrwałych ćwiczeń jogi, jest to, że wspomagają one procesy lecznicze zachodzące w organizmie. Między innymi usprawniając działanie układu autoimmunologicznego, a także trawiennego. Joga jest także stosowana np. przy obniżaniu poziomu dyskomfortu i bólu w przebiegu takich chorób, jak nowotwory złośliwe, zapalenia stawów, czy nawet stwardnienie rozsiane. Istotną zaletą uprawiania jogi jest to, że dedykowana jest ona dla każdego – dla osób chorych i zdrowych, dla mężczyzn i kobiet, a także dla dzieci oraz seniorów. Warto wiedzieć, że joga może być także praktykowana przez osoby niepełnosprawne!

Jeśli zatem jesteś zainteresowany tego typu zdrowotną i relaksującą aktywnością, zapytaj o szczegóły Bożenę Nakonieczną, która prowadzi zajęcia jogi zarówno w formie grupowej, jak i indywidualnej, na różnych poziomach zaawansowania. Nie czekaj zatem i zgłoś się na terapię ciała, duszy i umysłu do ośrodka JOGA PIONKI

Opracowanie:

Joga Pionki Bożena Nakonieczna

Działki Suskowolskie 46A

Podziel się