Artykuł sponsorowany Terapia Masgutovej po udarze niedokrwiennym mózgu – jaki ma cel?

Terapia Masgutovej po udarze niedokrwiennym mózgu – jaki ma cel?

Według WHO udar niedokrwienny mózgu to druga najczęściej diagnozowana przyczyna śmierci wśród osób w wieku od 65 do 70 lat. Krew nie dociera do mózgu na skutek zatoru lub niedrożności tętnicy, powodując tym samym obumarcie części komórek mózgowych. Nawet jeśli zdarzenie to nie zakończy się zgonem, niesie za sobą katastrofalne skutki dla samego chorego i jego rodziny. Efektem przebytego udaru jest bowiem częściowy paraliż twarzy i ciała. Jak wspomóc rehabilitację chorego?

Przyczyny udaru niedokrwiennego mózgu

Specjaliści, jako główną przyczynę udarów niedokrwiennych mózgu, wskazują miażdżycę. Jest to przewlekłe schorzenie tętnic, w wyniku którego dochodzi to powolnego zwężania się ich światła. Na ścianach naczyń krwionośnych osadza się bowiem blaszka miażdżycowa, która stanowi mieszankę lipidów, tkanki łącznej i włókien kolagenowych. Twór ten zmniejsza elastyczność naczyń krwionośnych i z czasem uniemożliwia sprawny transport krwi do tkanek. Konsekwencją miażdżycy jest niedokrwienie narządów wewnętrznych, w tym również mózgu. Udar mózgu może być spowodowany także przez skrzeplinę, która powstała na skutek migotania przedsionków.   

Pacjent po udarze niedokrwiennym mózgu często traci władzę w kończynach i umiejętność koordynacji ruchów. Bywa, że silnemu zaburzeniu ulega również funkcja mowy, jak i jej rozumienie. Zdarza się, że chorzy tracą też wzrok. Wszystkie te objawy powodują, że pacjenci po udarze potrzebują stałej opieki i pomocy osób trzecich przy wykonywaniu codziennych czynności. Chorzy wymagają też specjalistycznego leczenia i rehabilitacji, której bardzo dobrym uzupełnieniem jest terapia Masgutovej. Na czym ona polega?

Terapia neurotaktylna w leczeniu po udarze

Terapia neurotaktylna u osób po udarze stymuluje do pracy obszar ustno-twarzowy, który na skutek choroby uległ porażeniu. Obszar ten bierze udział w wielu skomplikowanych funkcjach, takich jak artykułowanie dźwięków, oddychanie, ssanie czy wyrażanie różnorodnych emocji przy pomocy mimiki. Jak informuje specjalista z firmy Fika – terapia Masgutovej pozwala rozluźnić napięcie mięśni, ścięgien i stawów we wspomnianym wyżej obszarze. Uzupełnia terapię logopedyczną, która jest prowadzona u pacjentów po udarze mózgu. Dzięki połączeniu obu metod rehabilitacyjnych, pacjenci szybciej zaczynają wracać do sprawności i komunikować swoje potrzeby.

Neurosensoryczna terapia taktylna wzmacnia też i stymuluje receptory skóry, poprzez pracę nad zmysłem dotyku. Głównym narzędziem w tej metodzie jest masaż, który działa odprężająco. Osoby po udarze mają problem z chwytaniem przedmiotów czy też ich utrzymywaniem. Terapia tego typu pozwala im na nowo prawidłowo odbierać bodźce dotykowe z otoczenia i odpowiednio na nie reagować.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas