Materiał Partnera Spirometria w ofercie centrum medycznego Enel-Med oddział Puławska

Spirometria w ofercie centrum medycznego Enel-Med oddział Puławska

Centrum medyczne Enel-Med to sieć prywatnych przychodni specjalistycznych, które świadczą wysokiej jakości usługi medyczne w największych miastach w Polsce. Pacjenci mogą tu na własną rękę i bez kolejki wykonać pakiet badań obrazujących ich stan zdrowia. Jednym z takich właśnie badań jest spirometria, którą można zrobić w filii Enel-Med przy ulicy Puławskiej 326 w Warszawie. Na czym polega badania spirometryczne?

Spirometria – charakterystyka badania

Badanie spirometryczne polega na pomiarze objętości oraz pojemności płuc. Mierzy również przepływ powietrza w płucach i oskrzelach w czasie wdechu i wydechu. Na podstawie uzyskanych informacji lekarz może zdiagnozować wiele zaburzeń czynnościowych tychże narządów. Jak informuje pulmonolog z centrum medycznego Enel-Med oddział Puławska – najczęstszym wskazaniem do spirometrii jest:

 • występowanie duszności, przewlekłego kaszlu,

 • obniżona tolerancja wysiłku,

 • świszczący oddech,

 • stosowanie leków, które mogą mieć negatywny wpływ na układ oddechowy,

 • podejrzenie astmy oskrzelowej,

 • obecność krwi w plwocinie.

Spirometria to nie tylko ważne badanie diagnostyczne. Pomaga ono również monitorować stan płuc np. po przeszczepie oraz ocenić skuteczność zaordynowanego leczenia chorób, takich jak np. pylica płuc.

Jak się przygotować do badania spirometrycznego?

Badanie spirometryczne jest nieinwazyjne i bezbolesne. Nie wymaga także szczególnych przygotowań, choć istnieją oczywiście pewne wymogi, do których trzeba się zastosować. Przede wszystkim zaleca się, by ostatni posiłek przyjąć na dwie godziny przed badaniem. Jeśli chodzi o napoje, to należy z nich zrezygnować całkowicie. Ponadto osoby, które cierpią na astmę lub alergię, mogą otrzymać zalecenie, by chwilowo odstawić leki, które stosują na co dzień. Mogą one bowiem zaburzyć wynik spirometrii. Przed badaniem należy unikać wysiłku fizycznego. Centrum medyczne Enel-Med oddział Puławska dysponuje nowoczesnym spirometrem, dzięki czemu badanie jest maksymalnie miarodajne i komfortowe dla pacjenta. Wykonuje się je w pozycji siedzącej. Zadaniem pacjenta jest oddychanie przez specjalny ustnik. Rytm wdechów i wydechów oraz ich intensywność narzuca osoba prowadząca badanie. Po zakończeniu badania spirometrycznego pacjent może od razu wrócić do codziennych aktywności.

Przeciwwskazania do badania spirometrycznego

Choć badanie spirometryczne jest proste i nieobciążające, istnieje wiele przeciwwskazań co do jego wykonania. Spirometrii nie przeprowadza się u pacjentów:

 • po zawale serca,

 • po niedawno przebytym udarze mózgu,

 • z odwarstwioną siatkówką,

 • ze zdiagnozowaną odmą opłucnową,

 • ze zdiagnozowanym tętniakiem aorty lub tętnic mózgowych.

O kwalifikacji pacjenta do spirometrii decyduje lekarz rodzinny lub pulmonolog. W centrum medycznym Enel-Med oddział Puławska przyjmują obaj specjaliści.

Opracowanie:

Enel-Med Centrum medyczne Oddział Puławska

Warszawa , Puławska 326

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas