Materiał Partnera Soczewki kontaktowe czy okulary – co wybrać?

Soczewki kontaktowe czy okulary – co wybrać?

Osoby mające problem z widzeniem na różne odległości mają do wyboru coraz większą ilość szkieł korekcyjnych, spełniających różnorakie funkcje. Mogą kupić okulary osobno do czytania i na co dzień albo takie, które spełniają wiele zadań na raz, jak okulary progresywne czy samościemniające. Rynek optyczny jest też pełen wciąż ulepszanych soczewek kontaktowych. Na co się zdecydować i jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań?

Korekcja wzroku

Wady wzroku i ich korekcja nie stanowią najmniejszego problemu. Mnogość szkieł, oferowanych w zakładach optycznych to lekarstwo na niemal każdą bolączkę związaną z pogarszaniem się wzroku i jego przyczynami. Jeśli pacjent nie czuje się dobrze w okularach, może skorzystać z zalet, jakie oferują soczewki kontaktowe. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji.

Jeśli wciąż nie będziemy pewni, na co się zdecydować, skonsultujmy swoje obawy i potrzeby z fachową obsługą zakładu optycznego: Optyk Jak Się Patrzy. Dzięki badaniu u optometrysty, a także prezentacji możliwości każdego z rozwiązań będzie nam łatwiej wybrać jeden ze sposobów korekcji wzroku. Być może nie będzie przeszkód do zamiennego stosowania obu metod!

Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe, w przeciwieństwie do okularów, są stosunkowo nowym wynalazkiem. Mają zaledwie 100 lat, jednak przez ten czas rozwijały się dzięki skrupulatnym badaniom medycznym i nowym technologiom.

Do ich zalet należy przyleganie do oka, a co za tym idzie poruszanie się w naturalny sposób wraz z nim. Dzięki temu widzimy dobrze pod każdym kątem. Te najpopularniejsze są miękkie i wykonane z hydrożelu lub jego mieszaniny z silikonem. Świetnie adaptują się do oka. Mogą mieć właściwości korekcyjne: sferyczne (do daleko- lub krótkowidzących), toryczne (dla astygmatyków) i multifocalne (w wypadku presbiopii). Są też soczewki terapeutyczne – stanowią formę opatrunku lub nośnika leków, sprawdzając się w leczeniu urazów oka. Wreszcie coraz powszechniejsze soczewki kosmetyczne, pozwalają na zmianę koloru tęczówki. Mogą też zakrywać zaćmę albo optycznie zmniejszać źrenicę. Można je stosować jednorazowo, przez dwa tygodnie bez przerwy (zdejmując na noc), a niektóre ich typy nawet miesiąc. W tym drugim przypadku warto często odwiedzać okulistę, aby sprawdzić stopień wysuszenia oka i jego kondycję.

Okulary korekcyjne

Okulary korekcyjne radzą sobie z poprawą wzroku w niemalże każdej wadzie. Mogą też rozwiązywać dwa problemy na raz, tak jak okulary progresywne. Oprawki okularów są coraz bardziej wymyślne – zarówno jeśli chodzi o kształty i kolory, jak i materiały, z których są zrobione. Świetnie podkreślają każdą stylizację i mogą dodać uroku noszącemu. Do ich wad należy przymus pamiętania, by brać je z domu i zakładać w odpowiednich momentach (np. do pracy przy komputerze czy prowadzenia auta). Przy nagłych zmianach temperatury szkła parują i – czego nie spotyka się przy soczewkach – zwyczajnie się brudzą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas