Materiał Partnera Skąd wiadomo, że to alergia?

Skąd wiadomo, że to alergia?

Twój maluch ma zaczerwienioną skórę, albo często narzeka na ból brzucha, jeśli jest przedszkolakiem, może ciągle ma katar, albo kaszle, ale nie wygląda na przeziębionego. Co się z nim dzieje? Może to alergia – myślisz. Tylko skąd wiedzieć na pewno, przecież przyczyn wysypki, biegunki czy kataru i kaszlu może być wiele? Cóż, sama pewnie tego nie rozwikłasz. Jakie badania trzeba zrobić, aby potwierdzić lub wykluczyć alergię?

Czym jest alergia i jak się objawia?

Alergia, inaczej uczulenie, to nadmierna wrażliwość organizmu na pewne czynniki występujące w naszym otoczeniu, które nie zagrażają naszemu zdrowiu, jednak z jakiegoś powodu wywołują u pewnych osób reakcję układu odpornościowego. Dlatego objawy alergii są takie podobne do objawów różnych chorób – skórnych, dróg oddechowych, czy układu pokarmowego. Jeśli u naszego dziecka pojawiają się właśnie takie objawy, z pewnością prędzej czy później udamy się z nim do pobliskiej poradni pediatrycznej, aby rozwiać wątpliwości. To lekarz pediatra w pierwszym rzędzie ocenia czy problem, z którym się do niego zgłaszamy, jest rzeczywiście stanem chorobowym, czy raczej podejrzewać należy uczulenie. Trzeba zwrócić uwagę, że pomimo tego, iż uczulenie nie jest wywołane przez drobnoustroje chorobotwórcze, jest stanem organizmu, którego nie można lekceważyć i należy w miarę możliwości jak najszybciej podjąć leczenie alergii. Lekarz najpierw przeprowadza wywiad, próbując ustalić, czy dziecko ma kontakt z najbardziej popularnymi alergenami. Alergia inaczej objawia się u malutkich dzieci, nieco inaczej u przedszkolaków, a jeszcze inaczej u nastolatków. Pomimo tego, że jest uznawana za schorzenie wrodzone, przekazywane genetycznie, jej pierwsze objawy mogą się pojawić dopiero w okresie dojrzewania, a nawet u osób dorosłych.

Badania potwierdzające lub wykluczające alergię

U niemowlaków najczęściej występują problemy skórne, lub objawy żołądkowo-jelitowe, a przyczyną ich wystąpienia są alergeny występujące w pokarmach, u dzieci szczególnie wrażliwych mogą być nawet przekazywane w pokarmie matki. Przedszkolaki zwykle reagują na alergeny wziewne, takie jak pyłki różnych roślin – wtedy alergia występuje sezonowo i dość łatwo ją zauważyć – albo na kurz, wtedy dziecko ma katar, albo rozwijają się u niego objawy astmy przez cały rok. Lekarz pediatra Karolina Prątnicka kieruje swoich pacjentów, u których podejrzewa alergię, na alergiczne testy skórne. Są to badania bezpieczne, szybkie, niedrogie i proste do wykonania. Dzięki nim można zidentyfikować konkretny czynnik wywołujący u dziecka objawy alergii i od razu podjąć terapię antyuczuleniową.

Podziel się