Artykuł sponsorowany Rola badań USG w ginekologii i położnictwie

Rola badań USG w ginekologii i położnictwie

Badania ultrasonograficzne (USG) są w tej chwili standardem w ginekologii i położnictwie. Zwłaszcza badania prenatalne wymagają wręcz wykonania badań USG i to trzykrotnie w czasie ciąży. Zalet tych badań jest bardzo wiele, a ponieważ jest to metoda nieinwazyjna i właściwie pozbawiona skutków ubocznych, nie trzeba się ich zupełnie obawiać. Jeśli masz wątpliwości dotyczące przeprowadzenia badania USG przez twojego ginekologa, zapraszamy do przeczytania artykułu. Postaramy się je wszystkie rozwiać.

Kiedy warto zrobić badanie ultrasonograficzne?

Ultrasonografia odgrywa bardzo ważną rolę diagnostyczną w ginekologii i położnictwie. Badania USG umożliwiają ocenę stanu narządów rodnych kobiety, bez konieczności ingerencji w postaci operacji. Przeprowadzane w gabinecie ginekologiczno-położniczym doktora Marka Jawornika badania USG, pozwalają na wykrycie wczesnych zmian chorobowych, nowotworowych i nie tylko. Leczenie wszelkich zmian na etapie nie dającym wyraźnych objawów jest znacznie łatwiejsze i przynosi lepsze rezultaty, niż leczenie w późniejszym stadium.

W położnictwie USG umożliwia ocenę rozwoju płodu już od wczesnych tygodni ciąży. Nowoczesne technologie, takie jak USG 3D dają bardzo dokładny obraz budowy i funkcji płodu, pozwalając na rzetelną diagnostykę. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przeprowadzenie trzech badań ultrasonograficznych w czasie ciąży:

  • pierwsze badanie pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży;
  • drugie badanie pomiędzy 18 a 22 tygodniem;
  • trzecie badanie po 30-tym tygodniu.

Badania te dotyczą oczywiście ciąży przebiegającej prawidłowo. Jeśli ciąża przebiega z powikłaniami wynikającymi z cukrzycy, nadciśnienia, z krwawieniami, czy w ciąży mnogiej, badania te można przeprowadzać częściej, a decyzja o tym jak często zależy od prowadzącego ciążę ginekologa-położnika.

Na czym polega badanie USG?

O ile w medycynie stosowane są urządzenia do badań USG umożliwiające „zajrzenie” do wnętrza organizmu przez powłoki zewnętrzne, przede wszystkim przez powłoki brzuszne, to w przypadku ginekologii stosuje się zarówno tę metodę, jak i badanie USG dopochwowe (transwaginalne). Badanie to jest proste i przeprowadzane przez doświadczonego lekarza ginekologa, jest zupełnie bezbolesne. Do pochwy zostaje wprowadzone podłużne urządzenie, które przekazuje obraz na ekran. Lekarz, obserwując ekran, jest w stanie ocenić stan narządów rodnych, albo płodu, jeśli badanie dotyczy ciąży i dostrzec ewentualne nieprawidłowości. Badanie przez powłoki brzuszne jest mniej dokładne, gdyż obraz może zostać zniekształcony przez pętle jelitowe. Do badania przez powłoki trzeba też się odpowiednio przygotować – przyjść na badanie z wypełnionym pęcherzem moczowym, co nie jest konieczne w przypadku badania przez pochwę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas